Nejvíc peněz bude letos stát výsadba jedlí a úpravy tůní
29.06.2000 | Mělnický deník
OCHRANA PŘÍRODY / Kromě svých vlastních projektů spolupracuje Správa CHKO i se soukromými majiteli pozemků, jimž přispívá na vyčištění bývalých pastvin.
Ochrana hodnot krajiny, jejího vzhledu a typických znaků i přírodních zdrojů a vytváření vyváženého životního prostředí je hlavním posláním chráněné krajinné oblasti (CHKO) Kokořínsko. Na realizaci konkrétních opatření, spojených s ochranou oblasti, byla v letošním roce ze státního rozpočtu vyčleněna Kokořínsku částka tři miliony 295 tisíc korun. Uvedl to vedoucí Správy CHKO Kokořínsko Ladislav Pořízek. Největší výdajovou položkou schválených opatření Správy CHKO Kokořínsko v letošním roce je půl milionu korun na výsadbu a ochranu jedle bělokoré v první ochranné zóně. Na vyčištění a odbahnění rybníčka v Olešně počítá Správa CHKO Kokořínsko s výdaji ve výši 400 tisíc korun. Náklady na vytvoření nové tůně v mokřadu v Olešně odhaduje správa na 200 tisíc korun. Stejnou částku spolkne i výsadba a ochrana jedle bělokoré ve druhé ochranné zóně, dalších 100 tisíc výsadba stejné dřeviny v první ochranné zóně na pozemcích Lesů ČR, lesů měst Mšena a Dubé a ve vlastnictví soukromých majitelů. Rozpočet CHKO Kokořínsko pro rok 2000 počítá také s částkou 100 tisíc korun na vytyčení a vyhotovení geometrických plánů na devíti územích přírodních rezervací ve vyhlašovacím řízení. Pětadevadesát tisíc korun bude stát odtěžení nánosu hlíny a bahna v jeskyni Klemperka pod Truskavnou, v níž své zimoviště našly ohrožené druhy netopýrů. Stejnou částku vynaloží Správa CHKO také na vytvoření nové soustavy tůní v Nebuželích a na novou tůň v Nedamově. Odvoz bahna z mokřadu v Želízích bude stát 120 tisíc korun. Menší částky by měly pokrýt zejména náklady na nové tůně v mokřadech v Olešně, Dubé a Blatcích, sečení mokřadních luk, likvidace ohnisek bolševníku a křídlatky v Kokořínském Dole a likvidace náletů dřevin. Ani tím ale výčet činností Správy CHKO nekončí - její zaměstnanci pracují například i na vyznačování cykloturistických stezek, ošetřování a označování památných stromů anebo na výrobě a instalaci informačních tabulí a panelů. Dalšími 428 tisíci korun může Správa CHKO Kokořínsko dotovat souběžné programy ochrany přírody. "Jedná se například o podporu soukromých zemědělců a majitelů luk, kteří vyřezávají křoviny na dlouhá desetiletí nepoužívaných pastvinách. Těmto lidem můžeme hradit část jejich nákladů. Kupříkladu náklady na vyčištění pastvin v Osinalicích, které by letos měly dosáhnout částky přes 95 tisíc korun, bude Správa CHKO dotovat čtyřiceti tisíci korun," konstatoval Pořízek.
Další články v kategorii Lesnictví
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka (28.04.2025)
- Lesy ČR vrací vodu do krajiny: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách (28.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů, motivují vlastníky k šetrnému hospodaření a podpoří ochranu světových lesů (24.04.2025)
- Zdravotní stav lesů se v posledních pěti letech zlepšuje. Jaký můžeme očekávat další vývoj? (24.04.2025)
- Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost (23.04.2025)
- Storch: Neschválení NP Křivoklátsko by byla menší škoda než pozměněná novela (23.04.2025)
- V lesích Mendelovy univerzity zahájili unikátní sběr dat o fungování lesních ekosystémů (23.04.2025)
- Lesy ČR mají hotovou dokumentaci pro povolení stavby nového sídla v H. Králové (22.04.2025)
- Mimořádné sucho a vítr zvyšují riziko požárů v lesích (20.04.2025)