Nejnebezpečnějším tvorem našich lesů je malé klíště
08.08.2005 | Kolínský deník
Potkat v lese divoké prase (na snímku) je pro normálního návštěvníka poměrně těžké. Černá zvěř je velmi plachá, takže před člověkem uteče. "Jejich hlavní aktivita je zejména v ranních hodinách a v noci. Přes den odpočívají v houštinách," řekl Jiří Zaplatílek ze Státní správy lesů a myslivosti. Právě vášniví houbaři, kteří hledají ty nejlepší kusy v hlubokých porostech, na divočáka nejčastěji narazí. "Jde spíše o selata. Doporučoval bych, aby si jich nikdo nevšímal, protože na blízku bude jistě bachyně, která může cítit ohrožení a která by se mohla začít bránit," vysvětlil Zaplatílek. Střetnout se můžete i se zraněným či postřeleným prasetem. "To je obzvlášť nebezpečné. Útočí na krátkou vzdálenost do pěti metrů," doplnil Vlastmil Kašík, který je jednatelem okresního mysliveckého spolku.
Nebezpečná by mohla být i liška. Pokud by byla nakažená vzteklinou, ztratila by svou přirozenou plachost. To by pak hrozilo, že někoho pokouše. "Od roku 1992 se provádí plošná vakcinace proti této nemoci. Za poslední roky jsem se ale nesetkal s jediným případem," vzpomíná Zaplatílek. Pokud v lese narazíte na očkovací látku, rozhodně si jí nevšímejte. "Jinak by totiž nebyl praktický výsledek v léčbě," vysvětlil Zaplatílek. Samotná vakcína je zalisovaná do kostky velikosti krabičky od sirek. Výsledná směs je aromaticky i chuťově liškám velmi příjemná, člověka tato směs ohrozit nemůže.
Mnoho lidí se obává uštknutí od hada. Na Kolínsku však nebyl výskyt zmije, což je náš jediný jedovatý plaz, potvrzen. Narazit můžete pouze na neškodnou užovku.
Větší nebezpečí však číhá v podobě rostlin a hub, které jsou jedovaté. "Doporučuji sbírat jen to, co bezpečně známe, jinak hrozí možnost otravy," řekl dlouholetý myslivec Kašík.
Pozor by si člověk určitě měl dát na klíště, které může přenášet klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu. Proti encefalitidě je možné se nechat očkovat. Nejvhodnější doba na očkování je ale ještě před začátkem léta. Oba odborníci se shodují v tom, že pokud se člověk chová v lese slušně, zvěř zbytečně nedráždí, tak se není třeba něčeho bát.
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)