Návrh novely o dani z nemovitých věcí ohrozí stav české krajiny a lesů
08.12.2022 | ASZ
Současný návrh novely zákona o dani z nemovitých věcí může značně zatížit zemědělské a lesnické podnikatele, vlastníky půdy a lesů, a to navíc bez pozitivního efektu na státní rozpočet. Navíc může velmi negativně ovlivnit stav české krajiny a lesů, stejně tak jako venkovské, krajinné a lesní infrastruktury. Právě z těchto důvodů byly minulý týden k navrhované novele odeslány na ministerstvo financí společné připomínky Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) a Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL).
Vzhledem k vzájemnému názorovému porozumění a společnému memorandu mezi ASZ ČR a SVOL byl na ministerstvo financí zaslán společný dopis, který shrnuje zásadní připomínky k návrhu novely č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí, jež je aktuálně v meziresortním připomínkovém řízení. V návrhu novely zásadně nesouhlasíme s vyřazením ostatních ploch z výčtu pozemků osvobozených od daně či nezačlenění lesních cest do výčtu pozemků osvobozených od daně. Je zcela paradoxní, že v nové Společné zemědělské politice od roku 2023 budou na zemědělské půdě vznikat neproduktivní plochy (vyřazené z produkce pro podporu neproduktivních přírodě prospěšných prvků), na které budou zemědělci moci získat finanční podporu a jiné již existující (ostatní plochy), jež mají obdobnou funkci, budou zatíženy vysokou daní! Podle názoru ASZ ČR a SVOL se jedná o absurdní krok, který je v přímém rozporu s ochranou přírody a krajiny i s programovým prohlášením vlády.
Další zásadní připomínkou je nesouhlas s výrazným navýšením pravomocí obcí, které podle návrhu úpravy mají možnost osvobodit některé plochy od daně, ale také navýšit koeficienty určující výši daně u zemědělských pozemků, zemědělských staveb či ostatních ploch. Obce vzhledem k logické potřebě zajistit své rozpočty mohou mít motivaci daň upravovat směrem nahoru. Obáváme se proto zásadního navýšení daně ze zemědělských pozemků, staveb i daně z nevyužitelných a manipulačních ploch. Z důvodu zvýšení daňového zatížení mohou například soukromí vlastníci cest a komunikací v obcích/krajině tyto cesty rušit nebo měnit na produkční plochy.
Problematiku lesních cest a jejich obecného užívání upravuje několik legislativních předpisů, které na ni nahlížejí různou optikou - lesní zákon, zákon o dani z nemovitých věcí, vyhláška o technických požadavcích na stavby v lesním hospodářství, zákon o provozu na pozemních komunikacích, katastrální vyhláška. Situace je velice nepřehledná, v praxi způsobuje výkladové problémy a vůbec nezohledňuje skutečnost, že lesní cesty slouží k přepravě veřejnosti nemotorovými vozidly, na lyžích, saních apod. SVOL a ASZ ČR proto požadují, aby lesní cesty s evidovaným způsobem ochrany nemovitosti (pozemek určený k plnění funkcí lesa) byly od daně z nemovitých věcí osvobozeny.
Vzhledem k tomu, že v minulosti vydávaly orgány státní správy lesů rozhodnutí o zařazení lesů do kategorie lesů zvláštního určení nebo lesů ochranných na celé pozemky, nejen na jejich části, SVOL a ASZ ČR žádají zajištění právní jistoty dotčených vlastníků lesů a úpravu návrhu novely v tomto duchu. Nesouhlasí také s navrhovanou úpravou vodních ploch, podle které by podléhaly dani i menší rybníky, jež neslouží intenzívnímu a průmyslovému chovu ryb, a ve zvýšené míře rovněž plní mimoprodukční funkce, zejména retenci vody a podporu biodiverzity (litorální ostrůvky, břehové a rákosové porosty apod.). Takový krok podle SVOL a ASZ ČR ohrožuje zachování vybudovaných ekologických prvků do budoucna.
Ministra financí jsme proto společně požádali o důkladné zvážení a prozkoumání všech zaslaných připomínek, které jsou nejen pro členy ASZ ČR a SVOL, ale především pro stav krajiny a lesů zásadní.
Mgr. Ing. Jaroslav Šebek, předseda ASZ ČR
Ing. Jiří Svoboda, předseda SVOL
Další články v kategorii Lesnictví
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka (28.04.2025)
- Lesy ČR vrací vodu do krajiny: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách (28.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů, motivují vlastníky k šetrnému hospodaření a podpoří ochranu světových lesů (24.04.2025)
- Zdravotní stav lesů se v posledních pěti letech zlepšuje. Jaký můžeme očekávat další vývoj? (24.04.2025)
- Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost (23.04.2025)
- Storch: Neschválení NP Křivoklátsko by byla menší škoda než pozměněná novela (23.04.2025)