Naše příroda by si od nás zasloužila napravení patnáct let starého dluhu
24.01.2002 | Deník Lučan
Přesně před 15 lety jsem dostal dopis z tehdejšího odboru kultury ONV, abych se vyjádřil k připravovanému návrhu na územní rozšíření státní přírodní rezervace Oblík. Samozřejmě jsem se záměrem souhlasil a uvedl i důvody.
První jednání o rozšíření rezervace se uskutečnila již v lednu 1984, při němž bylo dokončeno i vymezení navrhovaného území. Z původních 23,29 ha se mělo rozšířit na katastrální území Raná, Mnichov, Charvátce a Chraberce celkem 188,5 ha. V závěrečné zprávě se píše, že celé území je považováno za evropský unikát v kategorii stepních a lesostepních ekosystémů s nejzachovalejším komplexem středoevropských kontinentálních stepí. Bylo také dohodnuto, jakým způsobem se bude provozovat hospodářské využití ploch včetně rekultivací, které by měly zlepšit stav lučních společenstev například zařazením do pastevních areálů. Bylo proto stanoveno 19 bodů, jež se měly bezpodmínečně dodržovat. Je velmi pravděpodobné, že by se tyto body daly dodržovat i v současnosti. Při hospodaření v pastevních areálech by se musel respektovat stanovený režim hlavně při hnojení a z pou-žívání by musely být vyloučeny herbicidy a pesticidy. V sadech a vinicích by se zavedený způsob hospodaření ponechal a v lesním hospodářství by se dodržovaly hospodářské plány, které by byly vypracovány s ohledem na ochranu přírody. Jako příklad lze uvést unikátní lipovou doubravu na severním svahu Brníku, která nemá jinde v Českém středohoří obdoby. Ochranný režim by platil také pro ostatní volné plochy, cesty, vodní režim a turistické zatížení. Pro celé území by platil i zákaz těžby kamene a zřizování nových lomů, zákazy sportovních akcí, závěsné létání, motorismus, sběr všech druhů přírodnin a přísná ochrana fauny a flóry. Již před 15 lety bylo všechno připraveno, včetně podkladových map a výpisů z evidence nemovitostí. Je zřejmé, že v současné době by soukromé zájmy převážily ochranu přírody, nestálo by však za pokus tento dlouhodobý dluh státní ochrany přírody napravit?
Další články v kategorii Lesnictví
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka (28.04.2025)
- Lesy ČR vrací vodu do krajiny: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách (28.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů, motivují vlastníky k šetrnému hospodaření a podpoří ochranu světových lesů (24.04.2025)
- Zdravotní stav lesů se v posledních pěti letech zlepšuje. Jaký můžeme očekávat další vývoj? (24.04.2025)
- Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost (23.04.2025)
- Storch: Neschválení NP Křivoklátsko by byla menší škoda než pozměněná novela (23.04.2025)