Na Slovácku vznikají větrolamy
14.11.2003 | Mladá fronta Dnes
Krajina na Slovácku prochází sice pomalou, ale o to výraznější proměnou. V kdysi zanedbaných místech s náletovými dřevinami jsou často rybníky a na širokých otevřených plochách teď vznikají biokoridory, které plní i funkci větrolamů.
Příznivé tvrzení platí už pro desítky obcí, naposledy se k nim přidala Nivnice. Myslivci tam právě vysazují sedm tisíc sazenic, do pěti let z nich mezi Nivnicí a Dolním Němčí vyrostou mimo jiné duby, javory, jeřáby nebo habry.
„Každý vysazený větrolam má veliký význam. Pro tamní krajinu to platí dvojnásob, jsou tam totiž hlavně velké lány a jen minimum lesů,“ vysvětluje Pavel Šnajdara z referátu životního prostředí Krajského úřadu ve Zlíně.
I díky tomu, že větrolamy rozbíjejí masivní bloky zemědělské půdy, pak mezi biocentry přirozeně migruje zvířena. „Běžně se stává, že se po letech v přírodě znovu objevují ohrožené druhy,“ popsal přínos větrolamů Pavel Šnajdara. Větrolamy nejčastěji vznikají podél cest na obecních pozemcích, kromě Nivnice se tak v poslední době stalo třeba v Dolním Němčí nebo v Šumicích. Vysázet je i jinde, to je většinou pro starosty problém. Pokud už najdou peníze na výkup soukromých pozemků, mohou jejich majitelé cenu "šroubovat" nahoru.
„Samotná výsadba je mnohem jednodušší než všechny administrativní problémy s ní spojené,“ glosoval to už dříve starosta Dolního Němčí František Hajdůch. „Změna krajiny bude sice patrná, ale musí se tomu hodně pomoct.“ Podle odborníků budou sice katastry i díky větrolamům vypadat výrazně lépe než v minulosti, dřív ale byly víc funkční. Existovala na nich výrazná multikultura, kterou větrolamy ani biokoridory nenahradí.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)