Na Lazurové hoře je rezervace
23.05.2002 | Tachovský deník
Lazurová hora tyčící se severně od Chodové Plané je vrch rozhodně pozoruhodný. Stával zde kdysi středověký hrad, bohužel po něm téměř nezůstaly žádné ruiny. Až pečlivý archeologický průzkum na konci minulého století potvrdil, že pověsti a literární zmínky o hradu byly pravdivé.
Lazurový vrh je ovšem také velmi zajímavá přírodní lokalita. Celá hora je proniknuta štolami upomínajícími na někdejší těžební činnost. V suťových svazích se vytvořilo nepřehledné bludiště podzemních chodeb a kaveren. Ty se samozřejmě staly vítaným útulkem pro netopýry - jednou z nejohroženějších složek naší zvířeny. Jít se na ně podívat je však naprosto nevhodné. Jednak je to nevítané rušení těchto živočichů, jednak ovšem také činnost značně nebezpečná. Podzemní prostory na Lazurovém vrchu jsou velmi komplikované a mnohému nezkušenému rádoby speleologovi bylo dosti úzko, když ani po dlouhém hledání nemohl najít cestu na povrch. V suťovém svahu jsou také podzemní prostory velmi nestabilní a trvale hrozí nebezpečí uvolnění balvanů, vedoucího k zranění a někdy také zavalení návratové cesty.
Také lesní porost pokrývající temeno rozhodně není nezajímavý. V značné části se zachovaly porosty připomínající původní suťové lesy s klenem, jasanem, lípou, jilmem, jedlí a dalšími druhy. Taková skladba lesních porostů není už dnes běžná, proto se tu také zachoval i zajímavý bylinný podrost. I ptačí a hmyzí společenstvo je v takovém lese bohaté, druhově pestré a obsahuje i méně běžné druhy.
Všechny tyto důvody naznačují, že Lazurová hora si zasluhuje ochranu. Leží na území chráněné krajinné oblasti Slavkovský les a její správa začala již před více než dvaceti lety uvažovat o zřízení rezervace v této lokalitě. Tyto snahy byly ukončeny v dubnu 1997, kdy byla rezervace vyhlášena. Dnes je tedy Lazurový vrch rezervací, chránící jak zajímavé lesní porosty, tak i azyly netopýrů. A nevhodnému rušení netopýrů brání dnes technická zařízení zamezující vstup do podzemních prostor a lesní porosty jsou ponechávány přirozenému vývoji.
Další články v kategorii Lesnictví
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)