Ministr chce recyklovaný papír
21.10.2002 | Hospodářské noviny
Ministerstvo životního prostředí by chtělo v dohledné době používat výhradně recyklovaný papír.
"Ministr Libor Ambrozek vážně přemýšlí o tom, že vyzve i ostatní resorty a státní správu, aby se vydaly stejnou cestou," říká ředitel odboru komunikace Jakub Kašpar. Dodal, že nyní jeho ministerstvo využívá asi polovinu papíru z recyklované suroviny.
Výhradně recyklovaný papír používá například německé ministerstvo životního prostředí. Ekologické hnutí Arnika, které od jara vede kampaň "Šetrné papírování", věří, že se podaří přesvědčit také české úřady, aby si objednávaly více recyklovaného papíru.
"Čeští úředníci a některé firmy se tomu zatím brání.Věříme, že se podaří ozelenit chod českých úřadů," říká Soňa Hykyšová, vedoucí kampaně Šetrné papírování.
Člen představenstva Svazu průmyslu a obchodu a dlouholetý vedoucí pracovník Jihočeských papíren Josef Zbořil však tvrdí, že větší recyklace přináší větší dopad na přírodu.
"Zatížení životního prostředí při výrobě recyklovaného papíru je větší, než když se papír vyrábí z primárního vlákna," říká Zbořil, podle něhož vzniká spoustu škodlivin například při zesvětlování starého papíru. Podle Zbořila se v zemi nyní recykluje takřka padesát procent všech druhů papíru a výraznější recyklace není možná.
Také podnik Lesy má k aktivitám ochránců přírody výhrady. Tvrdí, že papír se vyrábí z mladých stromů z takzvané probírky, tedy cíleného kácení stromů, které pomáhá celému lesu. Tyto mladé stromy nelze prakticky použít na nic jiného. "Papír je ekologičtější výrobek než cokoli jiného," tvrdí Vladimír Krchov z podniku Lesy.
Ochránci přírody jsou však přesvědčeni o výhodách recyklovaného papíru. "Slyšel jsem o těch námitkách, ale recyklovaný papír je nepochybně ekologičtější," míní Jakub Kašpar z ministerstva životního prostředí, kde se už roky používají například obálky či tašky z recyklovaného papíru.
Sdružení Arnika tvrdí, že tuna recyklovaného papíru ušetří sedmnáct stromů a jen ministerstvo životního prostředí by mohlo zachránit asi 350 stromů ročně. Ušetřila by se energie při zpracování stromů, vypustilo by se méně škodlivin do ovzduší a řek a na skládky by se odvezlo méně odpadu.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)