Likvidují kůrovcem napadené stromy

Lesy v oblasti Krušných hor, ale také kolem děčínského Sněžníku a Žatecka, které jsou ve správě Krajského inspektorátu Lesů České republiky Teplice, nejsou kůrovcem napadeny tak, jak se někteří odborníci původně obávali.

"Objem vytěženého kůrovcového dříví tady nepřekročil jeden kubický metr na pět hektarů. Jiná situace je ovšem v Českém středohoří a Lužických horách," tvrdí ing. Josef Beneš z krajského inspektorátu. Podle něho je tam stav kůrovce v některých lokalitách horší, ale naštěstí nedochází k rozsáhlým poškozením porostů.

Na výměře lesa (celkem 122 685), kterou spravuje krajský inspektorát Lesů ČR, s.p. Teplice bylo dosud vytěženo 8 680 metrů kubických, z toho 1 919 lapáků. V porovnání s rokem minulým jde o vyšší číslo, protože za rok 2003 to bylo 6 044 kubíků, z toho 700 metrů kubických lapáků smrku.

Obavy z poničených porostů kůrovcem byly zřejmě opodstatněné. Především proto, že vloni bylo léto mimořádně suché a teplé a lesní odborníci zaznamenali silné namnožení lýkožrouta smrkového a lýkožrouta lesklého. Místo obvyklých dvou generací měl v pahorkatinách tři a někde dokonce založili i počátek čtvrté generace.

Množství přezimujících brouků bylo značné a hrozilo plošné napadení porostů. Zaměstnanci lesů byli tudíž v plné pohotovosti. Do ochrany lesa proti kůrovcům byli proto zapojeni nejen revírníci, ale pracovníci na všech úrovních.

"V současné době dochází k likvidaci napadených stromů letním rojením kůrovců a k likvidaci a asanaci lapáků," informuje J. Beneš.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info