Lidé šetří, chtějí opět topit dřevem
31.08.2004 | Střední Čechy
Kvůli zdražování jiných paliv zažívá renesanci topení dřevem. Jeho prodejci nyní nestačí vyhovět všem zájemcům.
Prodejci palivového dřeva nestíhají. Zájemci se jen hrnou. Topit dřevem totiž vyjde nejlevněji. Zatímco vytápění rodinného domku elektřinou přijde ročně asi na 35 000 korun, při pálení dřeva vyjde teplo asi šestkrát levněji. A kdo se nebojí práce v lese, může topení na celou zimu pořídit i za tisícovku.
"Zájem je tak velký, že máme problém získávat surovinu pro výrobu,"připouští Martin Čížek ze společnosti Deblice- lesy v Dymokurech na Nymbursku. "Sami totiž lesy nemáme, vykupujeme celé kmeny,"vysvětluje. Vyhovět okamžitě všem zájemcům nedokážou ani některé pily. "Lidé si nedělají zásoby už od jara, ale všichni přijdou až na podzim. Takové množství pak nejsem schopen pokrýt,"zdůvodňuje čekací lhůty vedoucí pily v Peceradech na Benešovsku Berka. Například lesníci v Nižboru na Berounsku ale zvýšený zájem nezaznamenávají. "Palivové dřevo se dá u nás koupit pouze formou samovýroby. Revírník vyznačí stromy, které zájemce může pokácet a zpracovat. Nezaznamenali jsme zvýšenou poptávku,"uvedl správce Lesů České republiky se sídlem v Nižboru František Davídek. "Lidé, kteří mají kotle, si dělají zásoby už přes rok, aby v zimě netopili mokrým dřevem,"podotýká lesník od Konopiště Zdeněk Veselý. Dřevem topí jak uživatelé ústředního topení, kteří většinou provozují kotel na dřevoplyn, tak vlastníci krbových kamen nebo krbových vložek. A také chalupáři, kteří nejčastěji mají kamna. Zvláště u krbových kamen se vyplatí tvrdé dřevo z listnáčů - dubu, habru nebo třeba jasanu - pak není nutno často přikládat.
Dřevo z listnatých stromů je poněkud dražší. "Lze ale říci, že v případě samovýroby vyjde kubík kolem stovky,"konstatuje Zdeněk Veselý z Lesního závodu Konopiště Lesů ČR. O přípravu dřeva vlastním přičiněním mají podle něj zájem nejčastěji chataři a chalupáři - lidé z venkova totiž obyčejně zpracují soušky z vlastních lesů. "Zájem by byl i o dovoz hotového dřeva. To ale nerealizujeme,"konstatuje Veselý. "Jakmile postavíme metry v lese, někdo je ukradne. To bychom je museli hlídat s flintou,"vysvětluje.
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)