Lesy versus Šestidenní
14.03.2002 | Deník Jablonecka
Lesy ČR trvají na záporném stanovisku ohledně Šestidenní. Je kritika těch, za nimiž zůstávají často ničivé stopy po těžbě dřeva, oprávněná ?
Vedle stovky ekologických organizací z Čech i zahraničí setrvávají stále na záporném stanovisku proti pořádání motocyklové soutěže Šestidenní i Lesy ČR. Bez jejich kladného vyjádření nemůže referát životního prostředí se závody, jež se mají na území Jablonecka a Liberecka odehrát od 24. do 29. září, souhlasit.
"Na stanovisku, které jsme vydali, nadále trváme,"
potvrdil včera Pavel Malina, oblastní inspektor Lesů ČR pro Jablonec, Liberec, Českou Lípu, Frýdlant, Ještěd a Dvůr Králové.
Lesy ČR se tak zařadily po bok ekologických aktivistů, od kterých čas od času slýchají na svou adresu kritiku ohledně způsobu těžby dřeva v lesích. Nejsou ale stopy po těžbě srovnatelné se stejným ničivým účinkem pro přírodu jako motocyklové řádění ?
"Těžbu a Šestidenní zcela jednoznačně nelze srovnávat, jistá podobnost tu možná je, ale nejde v žádném případě o souměřitelné věci. Těžba je lesnickou, zcela legální, zákonnou činností v rámci platných předpisů. Většinou se dotýká malého území, přičemž odstranění škod je smluvně řešeno a navíc lze těžbu kdykoli zastavit. Motocyklová Šestidenní je zcela něco jiného, zasahuje rozsáhlé území, přičemž se jedná o činnost obecně v lese zakázanou. Nám vadí především to, že se tyto aktivity, které do lesa nepatří, nedějí mimo něj,"
vysvětlil Malina s tím, že jejich stanovisko vychází z vědomí péče řádného hospodáře.
Těžba a motocyklová soutěž jsou možná neporovnatelné, přesto jsme se včera vypravili do Loučné, kde se těží tím nejšetrnějším způsobem, nikoli pomocí těžké techniky, ale koňmo. I přesto jsme místo našli okamžitě - doširoka rozbahněná cesta, pokácené stromy, blátem zalitý potok... A o péči hospodáře a citlivém přístupu Lesů ČR se Loučeneckým asi může jen zdát.
"Vím, že je těžba potřeba. Nikdo se nás ale na nic neptal, třeba pramenitý potok, přes který se klády tahají, je pro některé zdrojem pitné vody,"
ukazuje na rozbahněné koryto potoka akad. sochař Jiří Dostál, jenž bydlí hned v sousedství lesa, s kterým je spjat už od narození, a to doslova, neboť se v hájovně narodil a jeho děd pracoval coby hajný u knížete Harracha.
"Les mám moc rád, a tak každý zásah vnímám citlivě. Nemyslím ale, že by lesům motocyklová soutěž uškodila víc než těžba. Jen se o ní víc mluví,"
míní Jiří Dostál, který souhlasí s výrokem, že kritika Šestidenní od Lesů ČR zní pokrytecky.
Člověk je prý jediný tvor, který se umí červenat, a také jediný, jak praví Mark Twain, který k tomu má mnoho důvodů. Kéž by důvodů k červenání v souvislosti s přírodou bylo co nejméně, a je jedno, zda se jedná o pořadatele Šestidenní, nebo ty, kdož se pasovali na hospodáře lesů.
Další články v kategorii Lesnictví
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka (28.04.2025)
- Lesy ČR vrací vodu do krajiny: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách (28.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů, motivují vlastníky k šetrnému hospodaření a podpoří ochranu světových lesů (24.04.2025)
- Zdravotní stav lesů se v posledních pěti letech zlepšuje. Jaký můžeme očekávat další vývoj? (24.04.2025)
- Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost (23.04.2025)
- Storch: Neschválení NP Křivoklátsko by byla menší škoda než pozměněná novela (23.04.2025)