Lesy přinášejí zisk i starosti
25.01.2002 | Berounský deník
Obce se neustále potýkají s nedostatkem peněz. Aby svůj handicap snížily, využívají každé možnosti, jak naplnit své pokladny. Ne vždy zvolí ten nejlepší způsob.
Cíl co nejjednodušším způsobem naplnit obecní kasu sledovali zástupci obcí, kteří své lesy pronajali soukromým podnikatelům. "Do budoucna jim to může přinést řadu zklamání a problémů," upozornil vedoucí Lesů České republiky Nižbor Jiří Houška. Ze své praxe ví o případech, kdy podnikatelé nechali dřevo vytěžit bez ohledu na potřeby lesa. "Potom vypovědí obci smlouvu a na ní zůstane povinnost provést pěstební práce. Zalesnění jednoho hektaru stojí kolem sto tisíc korun, což je bezesporu velký zásah do obecní pokladny,"konstatoval Jiří Houška. Starosta Chlustiny Antonín Palek s ním souhlasí. "Vlastníme sto hektarů lesa, kde si hospodaříme sami. Je to náročné, na zisk nemyslíme. Lesy založili naši předkové a my v jejich odkazu pokračujeme,"řekl Palek s tím, že loni vytěžili 300 kubíků dřeva, ale zároveň jim vznikla povinnost vysázet obě vzniklé paseky."Občas mám pocit, že jsem vlastně hajný, ale veškerou práci v lese dělám rád. O pronájmu ani prodeji neuvažujeme," tvrdil Antonín Palek. Po špatných zkušenostech s nájemcem městských lesů si v nich nyní Hostomice hospodaří sami. "Máme svého lesního hospodáře, který na radnici odevzdává každý měsíc výkazy o tom, co se za konkrétní období udělalo," vysvětlila současný stav starostka města Hostomice Alena Přívorová. Obec Tmaň své lesy také pronajala. "Zatím jsme spokojeni," tvrdil starosta Antonín Plátěnka, kterému však vadí, že se rozmáhají krádeže dřeva. "Poškozují podnikatele i obec," vysvětlil. Své lesy si naopak nechala obec Bzová. Starosta Jiří Vinš toho nelituje. "Podnikatel, který si pronajal hostomické lesy, měl zájem i o ty naše. My jsme však tenkrát jeho žádost zamítli," konstatoval starosta. "Čas ukázal, že jsme udělali dobře," zhodnotil situaci Jiří Vinš. Na 316 hektarů obecních lesů mají svého odborného hospodáře a vytěžené dřevo zhodnocuje obec ve své pile. "Lepší dřevo rozřežeme a prodáváme soukromníkům. Zájem je velký. Jen velkoodběratelům nemůžeme vyhovět, zaměstnáváme na pile jen dva lidi a ti mají ještě další povinnosti," řekl starosta."Měli by trvat na odborném lesním hospodáři, který nebude z firmy nájemce, jinak není záruka dobrého hospodaření,"poradil Jiří Houška z Lesů ČR Nižbor všem, kdo se chystají lesy pronajmout.
Fotografie:
Vedoucí Lesů České republiky Jiří Houška upozornil obce na nebezpečí, které hrozí, pokud pronajmou své lesy nespolehlivým podnikatelům. Místo zisku je pak čeká zklamání.
Foto Bohumil Taraba
Další články v kategorii Lesnictví
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka (28.04.2025)
- Lesy ČR vrací vodu do krajiny: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách (28.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů, motivují vlastníky k šetrnému hospodaření a podpoří ochranu světových lesů (24.04.2025)
- Zdravotní stav lesů se v posledních pěti letech zlepšuje. Jaký můžeme očekávat další vývoj? (24.04.2025)
- Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost (23.04.2025)
- Storch: Neschválení NP Křivoklátsko by byla menší škoda než pozměněná novela (23.04.2025)