Lesy České republiky vyhlásily boj imisnímu poškozování lesů
09.11.2002 | Karlovarské noviny
Lesy České republiky v Karlovarském kraji jsou na rozdíl od jiných regionů našeho státu značně poškozeny znečištěným ovzduším. Tuto závažnou informaci nám sdělil oblastní inspektorát Jiří Rathouský.
Podle něho bylo sice nejvyšší imisní zatížení v 70. a 80. letech minulého století a i přesto, že se podařilo odsířením elektráren snížit emise oxidu siřičitého, stejně je narušení lesních porostů v současné době znatelné. Díky vápnění dolomitským vápencem, hnojením na list a leteckým hnojením se ale částečného zlepšení zdravotního stavu stromů podařilo dosáhnout.
"Tento trend už trvá několik let a umožňuje nám tak, abychom mohli pozvolna navracet původní dřeviny na svá stanoviště," poznamenal Rathouský. Riziko z poškození tu ovšem stále existuje a to převážně u nových smrkových porostů, kde se důsledky imisného působení projevují žloutnutím a předčasným opadem jehličí. Je tím také narušena rovnováha výživy porostů.
"Dlouhodobé trvání této skutečnosti a kyselé deposice vyvolaly v půdě degradační procesy, které jsou spojeny s výrazným až extrémním okyselením svrchní vrstvy půdního profilu a vymýváním bazických prvků hořčíku, vápníku a draslíku ze sorpčního komplexu. Rozsah takového poškození je osm tisíc hektarů a tato plocha se stále rozšiřuje," přiznává oblastní inspektorát.
Zdrojem tak výrazného znečišťování jsou severočeské elektrárny, ale i neměcké podniky. Podle tiskového mluvčího českých lesů Jana Řezáče je ale usvědčení skutečných viníků velmi náročné. I tak se dá však říci, že Lesy České republiky vysoudí ročně od iniciátorů znečištění stovky milionů korun.
Vláda České republiky se rozhodla s katastrofální situací bojovat. V roce 1999 zahájila čtyřletý program, do kterého věnovala osmdesát milionů korun.
"Naše lesy k tomu přidaly čtyřicet milionů. Podařilo se nám ovšem najít podporu i u Evropské unie a díky programu Phare jsme získali v rámci dotací další miliony korun," dodal Řezáč.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)