Lesům roste zisk a mění se v moderní podnik
28.07.2005 | Právo
GENERÁLNÍ ŘEDITEL LESŮ ČESKÉ REPUBLIKY VLADIMÍR BLAHUTA ŘEKL PRÁVU:
* Není to tak dávno, co státní podnik Lesy České republiky (LČR) čelil ostré kritice lesních firem, jimž byly vypovídány smlouvy na práce v lesích a pro obchod s dřívím. Spor letos v lednu vyvrcholil odvoláním tehdejšího šéfa LČR Kamila Vyslyšela, jehož nástupcem jste se stal. Jak se vyvíjí hospodaření Lesů?
Čistý zisk našeho státního podniku se loni ve srovnání s rokem 2003 zvýšil trojnásobně ze 150 miliónů na 469 miliónů korun, především díky úspoře nákladů. Tržby se přitom zvedly o 2,6 procenta na 4,64 miliardy korun. Ještě lépe se vyvíjí ekonomická situace v našem podniku letos. V prvním pololetí jsme zaznamenali zisk 1,040 miliardy korun, což v porovnání se stejným loňským obdobím představuje nárůst více než 400 miliónů Kč.
* Provozní náklady vám meziročně klesly o 375 miliónů korun. Museli jste ale zřejmě propouštět.
Organizační jednotky našeho státního podniku procházejí restrukturalizací. Skutečně jsme propustili desítky zaměstnanců, takže je jich nyní méně než 3400.
* Prodej dřeva ve vlastní režii sklidil ostrou kritiku firem, které tento obchod pro LČR zprostředkovávaly. Podle jejich názoru šlo pouze o přerozdělení zakázek mezi spřátelené firmy a v systému se vlastně nic nezměnilo. Je tomu skutečně tak?
To jsou pouze spekulace. Každý, kdo musí začít bojovat o svůj zisk složitější cestou, bude nespokojený. Chceme konečně nastavit konkurenční prostředí tak, jak je tomu v ostatních evropských státech. Zásadně odmítám nařčení, že jsme zakázky pouze přerozdělili. Výběrová řízení proběhla podle pravidel, která schválil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Prioritou státního podniku LČR je řádná péče o les a zároveň získání co možná největšího zisku z prodeje dříví. Abychom dosáhli těchto cílů, přistoupili jsme zejména ke změně systému obchodu s dřívím.
* Znamená to tedy, že dříví už neprodávají soukromé firmy, ale pouze váš státní podnik?
To je právě omyl, který prezentují společnosti, jež v tendrech neuspěly. Lesy České republiky obchodují jenom s částí celkové těžby dříví. Zbytek nadále prodávají soukromé firmy.
* Zvyšujete zisky i efektivitu práce. Dojde také ke zvýšení mezd?
Ano. Nyní ve druhém pololetí svým zaměstnancům navyšujeme mzdy v průměru o šest procent. Kolektivní smlouva nás zavazovala k růstu o tři procenta, ale také jsme našim zaměstnancům slíbili, že v případě příznivých hospodářských výsledků může být toto navýšení vyšší. A to jsme splnili.
* Co v té souvislosti říkáte tomu, že spousta podnikatelů v lesním hospodářství hrozí propouštěním svých zaměstnanců v důsledku vašich reforem?
To je naprostý nesmysl, k žádnému propouštění není důvod. Firmy, které dosud s Lesy ČR spolupracovaly a uspěly ve výběrových řízeních, budou mít nadále příležitost k rozvoji svého podnikání. V podstatě se pro ně nic nemění.
* Z čeho jste vycházeli při realizaci zmíněných kroků a proč k nim nedošlo už mnohem dříve?
Státní podnik LČR procházel složitými změnami zejména na počátku 90. let. Systém obchodu s dřívím provázely zásadní změny, které ale postupem času zůstaly na mrtvém bodě. Zatímco v zahraničí je námi nabízený systém prodeje dříví zcela běžný a logický už desítky let, u nás jsme na jeho zavedení museli dlouho čekat. Nechci ale hodnotit, proč tomu tak bylo. Důležité je, že nyní se nám daří tyto změny úspěšně realizovat.
* O LČR je v poslední době hodně slyšet v médiích. Celé léto provází kampaň, která zve veřejnost do lesa. Proč právě tento způsob prezentace?
Chceme veřejnost upozornit na skutečnost, že nejsme pouze firma, která kácí les a prodává dříví. Tuto činnost vyvíjet musíme, aby docházelo k obnově lesního porostu, a je to jeden z našich úkolů. Nestaráme se ale pouze o dříví, naším posláním je pobyt v lese co nejvíce zpřístupnit veřejnosti, podpořit tak rekreační funkci lesa. Podílíme se proto na výstavbě odpočinkových míst. Zřizujeme a upravujeme cyklostezky, staráme se o studánky, rozcestníky, a tak bych mohl ještě dlouho pokračovat. Jinými slovy - co na lese vyděláme, to mu také vrátíme. A v tom je také podstatný rozdíl mezi námi a soukromými obchodníky s dřívím.
* Čeho chce váš podnik v nejbližší době dosáhnout?
Chceme se výrazně podílet na vytvoření stabilního podnikatelského prostředí na tržním základě v lesním hospodářství a stabilizovat trh s dřívím.
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)