Lesáky ohrožuje možný přesun do města
30.05.2005 | Deník Mostecka
Lesnické učiliště ve Flájích se možná bude muset kvůli optimalizaci školství v Ústeckém kraji přestěhovat. Jedním z míst, kam by mohli lesáci odejít, je velebudické učiliště v Mostě. Praktický výcvik v městské části Velebudice si ale neumím představit, říká mistr odborného výcviku z flájského lesnického učiliště (SOUL) Jan Vochomůrka. Podle slov vedení, pedagogů i ostatního personálu učiliště se náklady na provoz školy takto nesníží. Naopak. Narostou dojezdem učňů a mistrů do lesů a na místa rekultivací za prací a výcvikem.
Těžba, příprava a svážení dřeva, nová výsadba, to je jen část přípravy lesnických oborů. Učňové se ve Flájích učí nejen kácet stromy, ale také řídit traktory a další stroje potřebné pro práci v lese. Jejich úkolem je ovládat techniku tak, aby po vyučení mohli samostatně pracovat v lesních dělnických profesích. O optimalizaci lesnického učiliště se začalo hovořit před rokem. Ze čtyř variant nejprve zvítězila ta nejméně bolestivá. Sloučení s mezibořskou střední školou Educhem. Lesáky čekal přesun na Meziboří. Okolí města jim stále ještě poskytovalo určité zázemí i pro tolik diskutovaný odborný výcvik lesnických kádrů. Na počátku května odstoupil Educhem od záměru, a tak se možnost lesáků zůstat stále ještě v blízkosti lesa zhroutila. O nastalé situaci by mělo rozhodnout zastupitelstvo Ústeckého kraje na jednání 1. června. Podle tiskové mluvčí Romany Žatecké budou předloženy další varianty. "Jedna z nich je právě i přesun do Velebudic,"poznamenal ředitel SOUL Fláje František Koldus. K této možnosti se již na podzim loňského roku vyjadřoval i poslanec Oldřich Vojíř. Podle něj je lesnické učiliště logicky umístěno v oblasti velmi vhodné pro praktickou část výuky.
Umístit mladé lesníky do Velebudic, průmyslového okraje města Mostu, považoval již tehdy za absurdní. "Mistra dělám třicátý rok. Je to současně můj koníček," popsal svoji práci Jan Vochomůrka. Od doby, kdy flájské učiliště změnilo zřizovatele, se všichni cítí ohroženi. "Dříve jsme patřili pod ministerstvo zamědělství. Často jsme měli kontroly přímo při výcviku v lese. Problém nebyl ani s nákupem techniky," vysvětlil mistr Vochomůrka. Dnes své nadřízené z odboru školství vidí velice sporadicky. Bojují o každou drobnost. V lese za nimi nikdo nebyl. "Těšili jsme se na koně," doplnil s povzdechem J. Vochomůrka. I tento projekt by padl přesunem do města. "Většina mistrů odborného výcviku jsou naši bývalí absolventi. Práce v lese je baví," uvedl ředitel učiliště František Koldus. "Těžko se dá těžit dříví ve městě," uzavřel mistr odborného výcviku Martin Lang, jeden z těch, kteří si po vyučení na Flájích doplnili vzdělání a vrátili se zpět již jako pedagog - mistr a hlavně lesák.
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)