Lesáci se případnému převodu státních lesů na kraj velmi brání
15.04.2002 | Zlínské noviny
V poslední době je hodně diskutovanou otázkou převedení lesních pozemků od státu přímo na kraje. Svůj postoj již zaujal i samotný zlínský krajský úřad, jehož představitelé se netají myšlenkou získat lesy do svého držení. K této problematice se vyjádřil i oblastní inspektor Lesů České republiky (LČR), s. p., ve Zlíně Miloš Valenta. Stanovisko zástupců kraje vyšlo ve Zlínských novinách 2. dubna.
" Lesy ve vlastnictví státu spravované podnikem Lesy České republiky mají celkovou rozlohu 1,45 milionu hektarů. Za oblastní inspektorát Zlín je to více než sedmdesát tři tisíce hektarů. Jejich rozdělení do vyšších územně- správních celků je nerovnoměrné. Mezi kraji a okresy jsou velké rozdíly jak v druhové skladbě, tak v produkční schopnosti lesa. Ta se samozřejmě promítá do výše únosné těžby dříví," informoval Valenta. Jak dále uvedl, posuzování tvorby hospodářských výsledků Lesů České republiky v jednotlivých krajích musí brát v úvahu nezbytné opravy, údržby a zejména časté investice do infrastruktury, respektive do dopravní sítě, vodního hospodářství a podobně. " Na území oblastního inspektorátu Zlín v roce 2001 proinvestovala například jen oblastní správa toků více než dvacet tři milionů korun, lesní správy zlínského inspektorátu pak padesát čtyři milionů korun. Roční investiční náklady dosáhly vloni čtyřiceti šesti milionů korun," přiblížil Valenta.
Pro zachování současného státního vlastnictví lesů a jejich obhospodařování v rámci jednoho podniku hovoří kromě tradice i shodné řešení v sousedních zemích, například v Rakousku, Německu, Slovensku či Polsku. " Vychází to z historické zkušenosti, kdy národní bohatství má blíže k vlastnictví státu než k samosprávě. Harmonizaci regionálních zájmů vyšších územně- správních celků a podnikových zájmů Lesů České republiky, a to nejen v krizových obdobích živelních pohrom a podobně, mohou ze strany našeho podniku zajišťovat právě oblastní inspektoráty," domnívá se Valenta. Lesy České republiky jsou ve svém oboru jedním z mála ekonomicky prosperujících podniků v Evropě. V mnoha ukazatelích dosahují srovnatelných výsledků s nejlepšími správci obecních a soukromých lesů.
Těžební možnosti okresů se podle oblastního inspektora Miloše Valenty pohybují v rozpětí od 1,12 do 7,29 kubíku dřeva z jednoho hektaru. Na území oblastního inspektorátu Zlín pak 7,01 kubíku. U krajů potom v rozpětí od 2,40 do 5,80 kubíku z jednoho hektaru.
Další články v kategorii Lesnictví
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)