Kůrovcová kalamita na Šumavě asi zvolna ustupuje

Kůrovcová kalamita na Šumavě ustupuje a nebezpečný brouk napadá každým rokem méně stromů. Správci parku jsou přesvědčeni, že úspěšný trend bude pokračovat.

"Můžeme říci, že kůrovcová kalamita je na většině území zažehnána," uvedl mluvčí parku Zdeněk Kantořík. Podle něj napadl brouk ve druhých zónách, kde se nemocné stromy kácejí a odvážejí, o polovinu méně stromů než vloni. O třetinu méně škůdců registruje správa parku také v prvních zónách, kde se stromy sice kácejí, ale pouze zbavují kůry a nechávají na místě.

Pozitivní trend netýká oblasti Trojmezí. Kantořík řekl, že v těchto oblastech kácí správa napadené stromy pouze u rakouských hranic, aby se za ně škůdce nešířil. "Jinak zásah nemá smysl, protože je tam napadeno takové množství stromů, že kdybychom je vykáceli, vznikly by v oblasti rozsáhlé holiny," vysvětlil mluvčí.

Ekologické Hnutí Duha ale situaci nehodnotí tak jednoznačně. Upozorňuje, že v Rakousku, kde se proti kůrovci nezasahuje, je vývoj stejný jako v tuzemsku. "Jsme přesvědčeni, že rozhodujícím faktorem je počasí," tvrdí zástupce hnutí Jaroslav Bláha.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info