Kraje by rády získaly výnosy z lesů

Mnozí lesní odborníci již varují před případným unáhleným krokem.

Někteří hejtmani jsou přesvědčeni, že kraje by měly získat kontrolu nad majetkem státního podniku Lesy České republiky (LČR). Argumentují i tím, že by se lesy staly pro regiony dobrým finančním zdrojem. Jenomže zatímco z některých, hlavně moravských krajů plynou značné zisky, například severní Čechy hlásí ztráty.

Podnik LČR spravuje 54 procent lesů u nás, což představuje takřka pětinu území. V případě rozdrobení majetku LČR mezi 13 krajů by noví vlastníci měli proti sobě gigantická nadnárodní zpracovatelská uskupení, jimž by nemohli být rovnocennými partnery. Kraje se svým záměrem navíc přicházejí v době světové recese trhu se dřevem. Vážné újmy očekává většina velkých vlastníků lesů, ale hlavně zpracovatelé dřeva. Podle odhadů může řada menších provozů skončit krachem. LČR se již letos připravují na stamiliónové ztráty proti minulým rokům. Hospodaření LČR má být sice ziskové, ale jen díky tomu, že spravují majetek za 500 miliard korun a využívají synergických efektů.

"Jsme na samém počátku diskuse o majetku LČR. Například u nás minulý týden projednaná informativní zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství na území kraje v žádném případě neřeší ani nenavrhuje budoucí majetkoprávní postupy," řekl hejtman Moravskoslezského kraje a zároveň předseda Asociace krajů Evžen Tošenovský. Jeho zástupce v kraji Zdislav Wantula tvrdí, že tam nadále podporují novelu zákona č. 157/200 Sb, o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, s důrazem na převedení státních lesů pod kraj. Podle Wantuly probíhají konzultace s ostatními regiony, přičemž všichni vnímají rozdíly ve stavu lesů v jednotlivých krajích.

Jasný postoj zaujímá Ministerstvo zemědělství. "Převod státních lesů pod správu krajů by byl naprosto nesystémový krok, a proto s tímto návrhem zásadně nesouhlasíme," uvedl jeho tiskový odbor. Ve stanovisku dále říká: "LČR se od založení trvale pohybují v černých číslech. Výnos z oblastí ziskových je přerozdělován do oblastí ztrátových. Systém funguje bez nároků na státní rozpočet a příspěvky státu o to více mohou využívat jiní vlastníci."

Nástroje hospodaření jsou nastaveny lesními plány na období deseti let. Schvalují je orgány kraje. Může být objektivně lepší kontrola, když si kraj takový plán nejen vyhotoví, ale i sám schválí? Bude podle něj hospodařit a sám jej i kontrolovat? Takové otázky nyní kladou odborníci.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info