Klíšťata ohrožují nejvíce myslivce a lesní dělníky
15.08.2005 | Zlínské noviny
Šest případů klíšťové encefalitidy letos zaznamenali lékaři na Zlínsku. Jeden pacient se s tímto nebezpečným onemocněním právě léčí na infekčním oddělení zlínské Baťovy nemocnice. Lékaři proto radí, aby nikdo nepodceňoval nejúčinnější obranu proti této nemoci - očkování. Shodují se, že prevenci by v žádném případě neměli zanedbat lidé, kteří pracují například v lese nebo na loukách. Jedná se například o lesníky a myslivce. Lesní dělník Josef Brhláč ze Zádveřic u Zlína potvrdil, že klíšťata nejsou při jeho profesi ničím neobvyklým. "Někdy jich na sobě najdu i pět za den. Zatím jsem se proti encefalitidě neočkoval. Musím to zaklepat, ale doposud jsem neměl žádné zdravotní problémy,"poznamenal Brhláč.
Podle jeho slov klíšťata nedají pokoj ani jeho koním, se kterými denně vyráží do lesa. "Často jim po skončení práce musím tyto parazity vytahovat,"doplnil lesní dělník.
Také člen mysliveckého sdružení Louky - Prštné Michal Koudelka přiznal, že si z lesa domů často přinese i několik klíšťat najednou. "Po každé vycházce se proto řádně prohlížím a většinou si těchto parazitů všimnu ještě předtím, než se stačí uchytit. Nedávno jsem si dokonce našel šest klíšťat,"popsal myslivec s tím, že už delší dobu uvažuje o očkování proti encefalitidě. "Zatím jsem se k tomu však nedopracoval,"přiznal Koudelka.
Naopak jednatel Okresního mysliveckého spolku Zlín Jaroslav Šarman riziko onemocnění neriskuje a pravidelně se nechává naočkovat. "Výskyt klíšťat je skutečně veliký. Vzhledem k tomu, že se často pohybuji v lese, je to dobrá prevence,"poznamenal Šarman. Odborníci doporučují, aby riziko onemocnění encefalitidou nepodceňovali ani lidé, kteří do přírody zavítají jen občas. "Očkování je nejefektivnější obrana. Zájemcům během roku aplikujeme tři očkovací dávky, které je pak chrání asi tři roky. Pak je možné účinnost prodloužit další jednou dávkou na zhruba tři roky,"uvedl primář infekčního oddělení Baťovy krajské nemocnice Štefan Szabó. Zdůraznil, že klíšťová encefalitida je závažné onemocnění. "Vlivem nervových příznaků může vést i k trvalé invaliditě nebo skončit až smrtí pacienta. Ta nastává hlavně při postižení prodloužené míchy,"varoval.
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)