Kalamita a ceny zkrátí příjmy z lesů
25.03.2003 | Příbramský deník
Propad v příjmech z prodeje dřeva pocítí majitelé lesů, a tudíž i obce a města. K tomu už mnozí hospodáři utrpěli ztráty po větrné kalamitě.
Téměř třičtvrtěmilionový propad v příjmech z obecních lesů za loňský rok mají Hvožďanští. Oproti plánu bylo vytěženo o zhruba 200 metrů kubických dřevní hmoty méně, protože musela být přednostně zpracována kalamita, kterou způsobila vichřice ve dnech 26. až 28. října 2002. Velký vliv na množství vyvrácených stromů měly právě předchozí deště v období povodní a pokračování vydatných srážek až do září a října.
"Vichřice nám vyvrátila a rozlámala přes tisíc kubíků dřevní hmoty, to znamená pro naše obecní lesy půlroční těžební plán," odůvodnil propad příjmů starosta Stanislav Kramosil. Velice zajímavé je podle obecního hajného Milana Jaroše vysoké procento popadaných modřínů z celkové kalamity. Obecní lesy ve Hvožďanech se snaží přiblížit modelu přírodě blízkého hospodaření lesa, z čehož ovšem vyplývají v současné době zvýšené náklady na těžbu, přibližování dřeva a oplocování kultur. Z toho je zřejmé, že výsledný efekt se projeví po ekonomické stránce až v dlouhodobém horizontu. Proti Hvožďanským mají nesrovnatelně menší škody po vichřici ve věšínských obecních lesích.
"U nás popadalo asi 150 metrů kubických dřevní hmoty. Pochopitelně, že se ve výsledném hospodaření promítne současný propad cen," říká starosta Věšína Pavel Hutr.
"V současné době je z důvodu kalamity v celé republice vytěženo více dřeva do zásoby," hodnotí situaci hajný rožmitálských městských lesů Václav Krupička.
"Dřevo z kalamit ovšem nelze nejlépe zpeněžit, a s poklesem cen i u kvalitní kulatiny musíme očekávat, že tolik nevyděláme. Jakmile jdou ceny dolů za dřevo, zůstávají, pokud ovšem naopak nenarostou, ceny za práci a kupříkladu pohonné hmoty."
Rožmitálští se budou muset navíc vypořádat jako ve Hvožďanech s větrnou kalamitou. Podle odhadu je škoda 900 až 1000 kubíků dřevní hmoty.
"Naše lesy postihla větrná kalamita kromě loňského října ještě počátkem ledna,"
dodal Krupička.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)