Jarní vakcinace lišek má eliminovat výskyt vztekliny
04.04.2002 | Denik.cz
Každoročně vždy na jaře a na podzim organizuje Státní veterinární správa ČR plošnou vakcinaci lišek proti vzteklině. Návnady s vakcínou, které mají kulatý tvar o rozměru 4x1,5 centimetru, hnědozelenou barvu a silně zapáchají rybinou, se buď rozhazují z letadla, nebo kladou ručně.
Vzteklina je smrtelné virové onemocnění zvířat, zejména lišek, které je přenosné i na člověka, jehož život je ohrožen v případě, že nákaza není včas zjištěna a léčena.
V okrese Rychnov nad Kněžnou začala letecká vakcinace již v úterý. Zde bylo nakažené zvíře objeveno naposledy 9. května minulého roku v Rašovicích. To je podle veterinářů důkazem, že plošná vakcinace je velmi účinná.
Myslivci pro ruční aplikaci
Rovněž v okrese Svitavy se tento týden uskuteční letecké kladení návnad. Podle většiny myslivců v oblasti je však účinnější roznášení látky ručně do konkrétních míst v honitbách, neboť při letecké aplikaci zůstává část návnad v korunách stromů a keřů či zapadne do míst, která lišky vyhledávají jen ojediněle.
Také v okrese Ústí nad Orlicí začala v úterý vakcinace lišek proti vzteklině ze vzduchu. Stejně jako nad Rychnovsko a Svitavsko vzlétá i nad Ústecko (území o ploše 1264 kilometrů čtverečných) letadlo ze základny v Hradci Králové, aby rozhodilo 31 500 návnad. Doba vakcinace je vyhlášena do 10. května.
Omezit volné pobíhání psů
K poslednímu výskytu vztekliny zvířat na Chrudimsku došlo v roce 1989. Vakcinace se v posledních šesti letech neprováděla, protože se případ onemocnění již neopakoval a na preventivní opatření stát neměl finanční prostředky. Nyní jsou peníze k dispozici, proto myslivci 20. dubna začnou ručně klást v lesích vakcinační dávky, kterých je na chrudimský okres osmnáct tisíc.
Vakcinace proti vzteklině lišek se v pardubickém okrese uskuteční 20. a 21. dubna. Myslivci vyzývají veřejnost, aby ve dnech, kdy budou ručně návnady rozhazovány po lesích a honitbách Pardubicka, občané omezili volné pobíhání psů, kteří by je mohli rovněž konzumovat. Důvodem je, aby se vakcína dostala především k liškám, které prakticky nelze jinou cestou očkovat.
Další články v kategorii Lesnictví
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)