Informace o požární ochraně v lesním hospodářství
31.08.2004 | Agris
Ministerstvo zemědělství ČR (MZe), v jehož kompetenci je i lesní hospodářství, vydalo v úterý 31.srpna poprvé souhrnnou informaci o činnosti letecké hasičské služby (LHS).
MZe již od r. 1993 zabezpečuje LHS ze svého rozpočtu jako službu vlastníkům lesů na území ČR s výjimkou lesů v působnosti ministerstva obrany (MO) a ministerstva životního prostředí (MŽP). V roce 2004 se tato služba vztahuje na celkovou plochu 2,4 mil ha lesních pozemků to představuje cca 90 % lesů v ČR. LHS je prováděna ve spolupráci s ministerstvem vnitra generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR (MV - GŘ HZS ČR), zaměstnanci státního podniku LČR a od r. 2001 také v součinnosti s Leteckou službou Policie ČR (LS PČR).
Pro vlastníky lesů vyplývají ze zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně poměrně široké povinnosti. Ustanovení § 5 tohoto zákona zavádí povinnost pro právnické a fyzické podnikající osoby vytvářet podmínky pro hašení požárů a pro záchranné práce, udržovat volné příjezdové komunikace, obstarávat a zabezpečovat potřebnou požární techniku, zakazuje vypalování porostů apod. Ustanovení § 7 odst. 2 pak stanovuje, že vlastník nebo uživatel lesů v souvislých lesních porostech o celkové výměře vyšší než 50 ha je povinen zabezpečit v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru opatření pro včasné zjištění požáru v lesích a proti jeho rozšíření, pokud tak neučiní MZe. V souladu se zmíněným zákonem pomáhá MZe zabezpečit požární ochranu vlastníkům lesa, kteří vlastní souvislé lesní porosty o celkové výměře vyšší než 50 ha. Takových lesů je v naší republice desítky tisíc.
LHS je realizována pomocí hlídkových a hasebních letounů a jejím hlavním úkolem je provádění hlídkové činnosti v době zvýšeného nebezpečí vzniku lesních požárů s cílem jejich včasného zjištění, lokalizace a uhašení. Vyhlašování hlídkové činnosti zajišťují pověření zaměstnanci LČR, s. p. Z hlediska prevence a ochrany lesů před požáry je LHS účinným systémem, který prokazatelně snižuje škody způsobené lesními požáry jejich včasným zjištěním a provedenými hasebními zásahy. Po vyhodnocení období let 1998 až 2000, kdy se náklady na LHS pohybovaly od 26 do 34 mil. Kč, přistoupilo MZe k přehodnocení potřeb LHS, s cílem minimalizovat náklady a přitom zabezpečit její dostatečnou účinnost. MZe podrobně vyhodnotilo riziko lesních požárů podle jednotlivých oblastí, podle podmínek pro šíření požárů a s ohledem na možné škody. V úvahu byly brány vlhčí i sušší stanoviště, druhová skladba porostů, dešťové srážky a četnost požárů v minulosti. Na základě tohoto vyhodnocení provedlo MZe v roce 2001 výrazné organizační změny v systému LHS. Snížilo počet hasebních letadel ze 17 na 6 a byl také vyčleněn 1 vrtulník LS PČR. V součinnosti s MV-GŘ HZS ČR byla přepracována Směrnice o hlídkové činnosti prováděné leteckou technikou a o hašení lesních požárů. Území státu bylo rozděleno do tří kategorií A, B a C s různým stupněm rizika vzniku lesních požárů a s různým stupněm pracovní pohotovosti:
kat. A - 6 trvalých stanic pro hlídkovou a hasební činnost se stálou službou od poloviny března do konce října v době od 10 do 18 hod,
kat. B - 4 dočasné stanice pro hlídkovou činnost od poloviny dubna do konce září v době od 10 do 18 hod ve dnech pracovního volna a klidu,
kat. C - 4 dočasné stanice pro hlídkovou činnost od poloviny dubna do konce září od 10 do 18 hod ve dnech pracovního volna a klidu, v době zvýšeného nebezpečí vzniku lesních požárů.
Vymezení území pro kategorie A, B, C
Území kategorie A : Vyšší výskyt lesních ekosystémů s vyšším rizikem les. požárů.
Území kategorie B : Nižší výskyt les. ekosystémů s vyšším rizikem les. požárů.
Území kategorie C : Výskyt lesních ekosystémů s nižším rizikem les. požárů.
Stanice v pracovních sektorech 8 B, 9 B, 11 C a 12 C jsou zajišťovány leteckou technikou LS PČR. Na území kategorie 13 C (střední Morava a Svitavsko) je hlídková činnost zajišťována pozemním personálem LČR, s.p., v systému LHS je začleněno pouze při hašení případného lesního požáru. Ostatní stanice jsou zajišťovány smluvním soukromým provozovatelem letecké techniky.
Seznam stanic LHS pro rok 2004
Číslo a kategorie území Sídlo stanice
1 A Cheb
2 A Hosín
3 A Mnich. Hradiště
4 A Chotěboř
5 A Žamberk
6 A Holešov
7 B Plasy
8 B Praha - Ruzyně
9 B Brno
10 B Zábřeh
11 C Praha - Ruzyně
12 C Praha Ruzyně
13 C Hlídkovou činnost provádí pozemní personál LČR, s.p.
14 C Znojmo
Současně je ve Směrnici zakotveno, že pro celé území ČR po dobu celého roku v době od východu do západu slunce bude provedeno hašení lesních požárů leteckou technikou LS PČR po výzvě operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru.
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)