Houbaři devastují rezervace
03.10.2001 | Silvarium
Vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Železné hory František Bárta tvrdí, že houbaři bezohledným způsobem ničí rezervace.
Do těchto území je vstup přísně zakázán a možná právě proto se lidé domnívají, že zde na ně čekají kapitální "úlovky".
"Houbaření je krásná záliba, nic proti ní skutečně nemám, ale žasnu nad bezohledností, se kterou se setkávám," říká František Bárta.
Na území okresu je dvacet rezervací, z nich jedna má přívlastek "národní", ve kterých jsou vzácné a chráněné druhy rostlin i hub. Jejich rozloha činí asi tisíc hektarů a území jsou označena informačními tabulemi o zákazu vstupu.
Zásah člověka je krutý
I když je na Chrudimsku k dispozici dalších deset tisíc hektarů borových, smrkových a smíšených lesů, státem chráněná území některým houbařům nedají spát.
"Vstupem do nevhodných míst poničí cenná stanoviště rostlin a živočichů a v některých případech mohou otevřít i drobnou erozi. Rezervace mají své cykly a neodborný zásah člověka do nich působí obrovské škody. Ve vašich novinách se objevil článek i s fotografií o nálezu kotrče v Hedvikovském údolí u Třemošnice. Kdyby toto území nebyla národní rezervace, kotrč by zde zřejmě tak veliký nevyrostl. Zdánlivě nevinná zprávička pozvala do Hedvikovského údolí zástupy lidí," pokračuje František Bárta.
V pralese Polom kdosi poničil zákonem chráněnou houbu s názvem Korálovec jedlový, mnoho škod je rovněž napácháno v lesích u Lichnice.
Důchodci mají sušičky
Že se dá odejít z lesa s plným košem a přitom neponičit přírodu, vědí důchodci z Kolína, kteří každoročně navštěvují táborové středisko ve Zbyslavci na Třemošnicku. Termín si zamlouvají dlouho dopředu, protože vědí, že je čekají skvělé zážitky.
"Každý den jsou v lese a přinášejí podhříbky, kozáky i pravé hřiby. Někteří mají s sebou dokonce sušičky, jsou na sezónu dobře vybaveni," říká provozovatelka zbyslavského střediska Helena Novotná.
Výstava i s přednáškou
Za týden si nasavrcká správa CHKO Železné hory připomene desáté výročí své existence.
"Připravujeme výstavu hub, při které jsme ochotni kromě výkladu informovat o chráněných rezervacích v chrudimském okrese. Věřím, že bychom mohli bezohlednému ničení přírody alespoň zčásti tímto způsobem zabránit," dodává vedoucí správy František Bárta.
Další články v kategorii Lesnictví
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka (28.04.2025)
- Lesy ČR vrací vodu do krajiny: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách (28.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů, motivují vlastníky k šetrnému hospodaření a podpoří ochranu světových lesů (24.04.2025)
- Zdravotní stav lesů se v posledních pěti letech zlepšuje. Jaký můžeme očekávat další vývoj? (24.04.2025)
- Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost (23.04.2025)
- Storch: Neschválení NP Křivoklátsko by byla menší škoda než pozměněná novela (23.04.2025)