Hospodaření má zachovat původní skladbu lesů a neomezovat turistiku
05.03.2002 | Plzeňský deník
Český les patří mezi devadesát bioregionů v rámci biogeografického členění České republiky. Je jednou z 41 přírodních lesních oblastí vymezených v rámci rozborů růstových podmínek lesů ČR.
Navrhované území, které by mělo být chráněno, se významně dotkne i majetku města Domažlice, který spravují Domažlické městské lesy.
"Téměř šedesát procent námi spravovaných lesů leží v chystané Chráněné krajinné oblasti Český les. Součástí návrhu je už vyhlášená Národní přírodní rezervace Čerchovské hvozdy o výměře asi 300 hektarů a do budoucna se připravuje vyhlášení Národní přírodní rezervace Tři znaky. Území obou rezervací se nalézá na kamenitých až skalistých svazích,"
řekl ředitel této organizace Jan Benda. Hlavním motivem ochrany v těchto extrémních lokalitách je zachování přirozených a přírodě blízkých ekosystémů, které jsou mnohými odborníky uznávány jako výjimečná enkláva v rámci tohoto bioregionu a jsou vzorovou ukázkou vývoje lesních ekosystémů. Jedná se o bukové a smíšené smrkobukové porosty s příměsí jedle. Případné vyhlášení CHKO Český les nebude mít vliv na těžbu lesního majetku města i v prvních zónách.
"Výši těžby nám určuje lesní hospodářský plán. A ten předpokládá v příštích 10 -20 letech navýšení těžby o dvacet procent. Hospodaření v rezervacích nám určuje Plán péče. I ten nám umožňuje provádět těžbu dřeva za účelem ochrany lesa proti lýkožroutu smrkovému nebo za účelem obnovy stávajících přestárlých porostů,"
uvedl Benda. Ta se provádí vzhledem k extrémním podmínkám a stupni ochrany tohoto území jemnějšími způsoby. Ředitel Domažlických městských lesů s případným vyhlášením Chráněné krajinné oblasti Český les souhlasí za předpokladu určitých podmínek. Tou nejdůležitější je zachování všech dosavadních turistických a sportovních aktivit v této oblasti. které spravuje tato organizace.
"Těsně spolupracujeme s ochránci přírody i s se sportovními a turistickými subjekty. Mám za to, že se dají sladit zájmy ochrany přírody s ostatními aktivitami,"
uvedl Benda. V budoucnu by čerchovským lesním masivem měla vést naučná stezka, která by umožnila všem návštěvníkům poznat zdejší překrásnou přírodu, zároveň by ji ale neměla poškozovat a chovat se k ní šetrně.
Další články v kategorii Lesnictví
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka (28.04.2025)
- Lesy ČR vrací vodu do krajiny: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách (28.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů, motivují vlastníky k šetrnému hospodaření a podpoří ochranu světových lesů (24.04.2025)
- Zdravotní stav lesů se v posledních pěti letech zlepšuje. Jaký můžeme očekávat další vývoj? (24.04.2025)
- Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost (23.04.2025)
- Storch: Neschválení NP Křivoklátsko by byla menší škoda než pozměněná novela (23.04.2025)