Evropská unie dává možnost rozšířit vědomosti, ale netoleruje žádné zbytečné plýtvání penězi
19.12.2002 | Listy Prachaticka
Jednou z možností, jak přitáhnout do regionů s rozšířenou turistikou a v blízkosti národních parků a chráněných krajinných území co nejvíce lidí, je ekoturistika. Evropská unie podpořila mezinárodní projekt s názvem Educatour, který se zabývá právě rozvojem ekoturistiky.
Do projektu přijala nabídku k zapojení také Integrovaná střední škola lesnická ve Vimperku. Součástí je rovněž vzdělávání dospělých, se kterým má škola několikaleté zkušenosti.
"Do projektu jsou zapojeny partnerské organizace ze Slovenska, Německa, Lotyšska a České republiky. Během dvou let má dojít k několika setkáním, při nichž si účastníci jednak vymění zkušenosti s danou problematikou, jednak se seznámí s inovačními metodami ve vzdělávání a posílení evropského rozměru vzdělávání dospělých," informovala Kateřina Procházková z ISŠL.
Ta se před nedávnem zúčastnila prvního setkání, které se uskutečnilo na Slovensku ve Zvolenu. A tak se mohli všichni účastníci, kteří se do té doby znali pouze prostřednictvím internetové pošty, osobně seznámit.
"Především nám ale šlo o dopracování projektu. Program zahrnoval jak přednášky o ekoturismu, tak také výběr aktivit a rozdělení jednotlivých úkolů mezi partnery projektu. Přímo v terénu jsme mohli vidět ekoturistiku v Národním parku Vysoké Tatry," doplnila Procházková k prvnímu setkání.
Aby se vůbec mohl projekt Educatour uskutečnit, bylo potřeba získat finanční prostředky z Evropské unie, a to z programu Sokrates - podprogramu Grundtvig 2 - Partnerství ve vzdělávání. Jak se mohli naši zástupci přesvědčit při vyjednávání o vstupu České republiky do EU, i taková organizace, jakou bezesporu unie je, musí šetřit. Jak jsme se totiž mimochodem dozvěděli, hrazené cestovní náklady nezahrnují leteckou přepravu. Takže zástupci Litvy se mohou příští rok v dubnu těšit na rozhodně podnětné putování do Bonnu.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)