DŘEVORUBECKÝ ZVEDÁK "MAMMUT C"
01.04.2002 | Lesnická práce
DŘEVORUBECKÝ ZVEDÁK "MAMMUT C”
Těžba dříví v mýtních porostech se stromy přesahujícími technické možnosti harvestorů, je stále doménou motomanuální práce s motorovou pilou. Šetrnost vůči zmlazení, vůči zůstávajícímu a sousednímu porostu a také požadavek racionálního a efektivního vyklizování dříví vyžaduje dodržovat směrové kácení stromů, kterého se dociluje zejména klasickým klínováním v sečném řezu za pilou. Tato práce, stejně jako používání lana traktorového navijáku k přetažení stromu do žádaného směru pádu, se považuje zejména v silných dimenzích za profesně náročnou, málo bezpečnou a ve svém výsledku ne zcela jistou.
Čas od času se objeví informace o nových pomůckách, které tuto práci zjednoduší, zvýší její bezpečnost a jistotu. V oblasti dolnosaského Lesního úřadu Dassel byl téměř 3 roky ověřován pod dohledem KWF dřevorubecký hydraulický zvedák "Mammut C”. Jde o produkt USA, který je ve své zemi rozšířen jako standardní vybavení dřevorubců. "Mammut C” pracuje na principu ručního hydraulického automobilového zvedáku, zvaného mezi řidiči "panenka”. Jeho rozměr je 17x17x22 cm a váží 12,6 kg. Hydraulický zvedací válec se vysouvá až o 10 cm a vyvodí tlak až 28 t. Masivní hliníková tlačná deska je na pracovním válci uložena kloubově a přizpůsobuje se v průběhu zvedání měnícímu se sklonu sečného řezu. Zvedák je vkládán pod sečný řez do rozměrem odpovídající spáry, vytvořené motorovou pilou. Je důležité vyříznout pro zvedák dostatečně hlubokou spáru a dodržet dostatečně silnou lomovou lištu (nedořez), aby nedošlo k nekontrolovanému pádu stromu. Při určení výšky sečného řezu a vytváření spáry pro zvedák je zejména ve zvlněném terénu třeba pamatovat na potřebný prostor pro práci s pákou hydraulické pumpy.
Za dolní hranici použití zvedáku se považují stromy o výčetním průměru 55 cm. Maximální výška zdvihu 10 cm umožňuje přetlačit do požadovaného směru pádu listnaté stromy se zpětným převisem až 1,5 m a jehličnaté s převisem až 2 m. Práce se zvedákem "Mammut C” klade na dřevorubce velké profesní nároky a vyžaduje zkušenost. Jeho používání musí proto předcházet kvalifikované a intenzivní proškolení.
Podle Forstmaschinen-Profi 10/2001, Šve
Lesnická práce č. 4/2002
Další články v kategorii Lesnictví
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka (28.04.2025)
- Lesy ČR vrací vodu do krajiny: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách (28.04.2025)