Dřeva se těží stále více
17.11.2004 | Silvarium
Těžba dřeva podléhá pravidlům. Ani vlastník lesa nemůže těžit dřevo bez splnění určitých podmínek, ty se však velmi často obcházejí. Jsou obsaženy v takzvaném lesním zákonu. Celkem se v České republice loni vytěžilo zhruba 15,14 milionu metrů krychlových dřeva, což je jeden z nejvyšších objemů v posledních desetiletích. Meziročně se těžba zvýšila o čtyři procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Nárůst ovlivnila vyšší nahodilá těžba, která se zdvojnásobila na 8,2 milionu metrů krychlových. Podílely se na ní hlavně kůrovcové dříví a větrné polomy. Těžba se v tuzemsku pohybuje kolem 14 milionů metrů krychlových ročně. Běžný roční přírůstek činí asi 17 milionů metrů krychlových, takže zásoby dřeva v lesích rostou.
Podmínky pro vývoj zdravotního stavu lesa byly podle ministerstva zemědělství loni nepříznivé. Extrémní povětrnostní podmínky vyústily v dlouhodobé sucho, v některých oblastech až katastrofálního rázu. Poškození lesa se proti roku 2002 výrazně zvýšilo, především kvůli polomům a nedostatku srážek. Plochy dřevin se loni v tuzemsku mírně rozrostly na 2,562 milionu hektarů. Z toho 1,962 milionu hektarů představovaly jehličnany a 600 000 hektarů listnáče. Zalesněno bylo asi 17 000 hektarů. Vlastníci lesů měli loni podle odhadů v průměru nižší hrubý zisk než v předchozím roce. Bez příspěvků na hospodaření v lesích vydělali před zdaněním z hektaru 213 korun proti 277 korunám v roce 2002. Pohoršily si hlavně státní, ale i obecní lesy.
Naopak soukromé lesy zisk podstatně zvedly, vyplývá z předběžných údajů ministerstva zemědělství. Za meziročním zhoršením ekonomické situace lesního hospodářství bylo hlavně snížení výnosů z prodeje dřeva. Jeho přebytek na trhu totiž způsobil nízké ceny. Naproti tomu vstupy zdražovaly. Hospodáři tento vývoj částečně kompenzovali úsporami nákladů a zvýšením produktivity práce, uvedlo ministerstvo. V zahraničním obchodě se surovým dřívím Česká republika loni vykázala přebytek 4,3 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 70 procent. Export se zvedl na 5,6 miliardy korun z předloňských čtyř miliard korun, naproti tomu dovoz se mírně snížil na 1,3 z 1,5 miliardy korun.Dřevo se stává v poslední době velice žádaným artiklem. Lidé, kteří si pořídili plynové topení, se začínají vracet k topení dřevem, protože je to vyjde levněji. S poptávkou souvisí i nelegální těžba dřeva. Dopadnout a usvědčit zloděje z krádeže dřeva z lesů je mnohdy i pro policii velký problém.
Přestože se jim podaří vypátrat, kde ukradené dřevo skončilo a u koho, nemusí být pachatel z krádeže usvědčen. Například na Pelhřimovsku v Černovicích někdo vykácel deset kubíků dřeva. Podle stop se policii podařilo pachatele vypátrat, přesto to nebylo nic platné. Tvrdil, že je dřevo z jiného lesa, který patří jemu. Státní zástupce nakonec případ pro nedostatek důkazů odložil. Přitom nelegální těžba dřeva a krádeže dřevní hmoty z lesů přináší ročně statisícové ztráty. Černou těžbou dřeva jsou především ohroženi soukromí majitelé. Nezbývá jim než si na své pozemky dávat větší pozor a navzájem se o podezřelých těžbách informovat.
Soukromí majitelé si také musí dávat pozor na různé podvodníky, kteří se od nich snaží les koupit, ale nakonec vyjde najevo, že ho chtěli pouze vytěžit. Pozemek nakonec stejně zůstává majiteli, který má navíc za povinnost vytěženou plochu osázet novými stromky. K nechvalně známým praktikám jak zlikvidovat les patří úmyslné nařezávání porostů. Dojde k tomu, že nařezané stromy jsou tak znehodnocené a navíc ohrožují bezpečnost, že je nutné porost zlikvidovat. Objednat si někoho na vytěžení dřeva už není problém. Takto naříznuté stromy se objevily například v Jižních Čechách. V ohrožení jsou i ti majitelé lesů, kteří nemají příležitost svůj majetek častěji kontrolovat. Zloději si na katastrálním úřadě zjistí nejvzdálenějšího majitele lesa a tomu pak dřevo v krátké době vytěží, a rázem tak promění pozemek v paseku.
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)