Domáci spracovatelia dlhujú lesníkom miliardy
14.12.2001 | Hospodárske noviny
Predstavitelia Zväzu spracovateľov dreva (ZSD) SR obvinili Ministerstvo pôdohospodárstva SR z toho, že umožňuje nelegálny vývoz dreva a so zámerom vytvoriť na trhu s drevom predstavy o nedostatku dreva, a tým aj tlak na zvýšenie jeho ceny, utajuje skutočné zásoby. Na Slovensku podľa ZSD dochádza ročne k nelegálnym obchodom s drevom v hodnote 800 mil. Sk, a to tak, že vlastník dreva v colnom vyhlásení uvedie vývoz nekvalitného dreva, pričom v skutočnosti sa vyváža kvalitná guľatina.
Prezident ZSD Peter Lispuch považuje za pravdepodobne hlavný zdroj ustavičných problémov a rozporov pri efektívnom zhodnocovaní drevnej suroviny skutočnosť, že štát spravuje vyše 62 % jej zdrojov a je teda hlavným dodávateľom pre úplne privátny drevospracujúci priemysel. ZSD už niekoľko rokov poukazuje na netransparentnosť trhu s drevom aj na praktiky pri vývoze tejto strategickej suroviny do zahraničia. Podľa P. Lispucha, vývoz guľatiny, hlavne do Rakúska, z roka na rok stúpa, pričom priemerná predajná cena sa nezvyšuje. Medziročné porovnanie rokov 1999/2000 ukazuje, že export stúpol o 45 %, pričom priemerná cena za jeden kubík klesla o 5 %.
Spracovatelia dreva predložili už dávnejšie Ministerstvu hospodárstva (MH) SR návrhy na zmenu techniky prideľovania licencií na vývoz drevnej suroviny, na zmenu predaja dreva na pni tzv. verejnou dražbou, na zaradenie surového dreva do zoznamu tovarov s 10-percentnou DPH i na zlepšenie činnosti Slovenskej lesníckej a drevárskej rady (SLDR). Konkrétne sa týkali kontroly dreva na hraniciach, ktorá by preukázala súlad medzi deklarovanou a skutočnou kvalitou, sprísnenia vydávania licencií na vývoz (povinnosť preukazovať, odkiaľ sa drevo nakúpilo), ale aj elektronického merania na pílach. Tým by sa malo zabezpečiť, že sa na nich spracuje len toľko dreva, koľko sa reálne a legálne nakúpi. MP SR vo svojom stanovisku z januára 2001 ani s jedným z týchto návrhov ZSD SR, s výnimkou 10-percentnej sadzby DPH na surové drevo, nesúhlasilo.
Minister reaguje na obvinenia
Minister pôdohospodárstva P. Koncoš obvinenia ZSD odmieta ako nepravdivé a účelové. Ich cieľom je podľa neho diskreditácia jeho osoby. SR je totiž viazaná medzinárodnými dohodami o pohybe tovaru, na základe ktorých licencie s automatickým režimom vydáva MH SR. To disponuje informáciami o tom, ktoré firmy drevo exportujú a akého je pôvodu. MP SR tieto informácie nemá a MH podľa P. Koncoša nepredložilo Slovenskej lesníckej a drevárskej rade údaje o skutočnom vývoze dreva. "Zodpovedný riaditeľ vedenia rezortu hospodárstva takúto požiadavku odmietol s tvrdením, že ide o obchodné tajomstvo," uviedol Koncoš.
Množstvo a akosť dreva sa uvádzajú v licenčných dokladoch a v colnej deklarácii, čo na hraničných staniciach kontrolujú štátne colné orgány, nie orgány MP SR. Colnému režimu podlieha drevo vyťažené tak v štátnych, ako aj v neštátnych lesoch. MP však napriek určitým právnym problémom navrhlo systém kontroly vyvážaného surového dreva a kvôli tomu uzatvára tiež osobitnú dohodu s Colným riaditeľstvom SR.
Príčinou vysokého exportu dreva je podľa Koncoša žalostný stav drevospracujúceho priemyslu, do ktorého sa toto odvetvie dostalo za uplynulé desaťročie. Domáci spracovatelia drevnej hmoty dlhujú lesníkom peniaze za viac než 1 mil. m3 dreva. Len štátnemu podniku Lesy SR dlhujú 1,178 mld. Sk. Aj preto producenti dreva neraz uprednostňujú zahraničných odberateľov. Lesy SR, š. p., za prvé tri štvrťroky 2001 vyťažili 2,484 mil. m3 dreva, z toho na slovenský trh dodali 1,73 mil. m3 a exportovali 634 tis. m3, čo je 25 % z celkovej ťažby. Kvalitné guľatinové sortimenty pritom tvorili len 4,7 % exportu. Z toho iba firma Bučina Zvolen, ktorej predstavenstvu predsedá P. Lispuch, má voči Lesom SR podlžnosť vo výške 27,5 mil. Sk.
Další články v kategorii Lesnictví
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka (28.04.2025)
- Lesy ČR vrací vodu do krajiny: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách (28.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů, motivují vlastníky k šetrnému hospodaření a podpoří ochranu světových lesů (24.04.2025)
- Zdravotní stav lesů se v posledních pěti letech zlepšuje. Jaký můžeme očekávat další vývoj? (24.04.2025)
- Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost (23.04.2025)
- Storch: Neschválení NP Křivoklátsko by byla menší škoda než pozměněná novela (23.04.2025)