Do lesa? Jen s největší opatrností
08.08.2005 | Mladá fronta Dnes
Vstup do lesů jen s největší opatrností, zní doporučení obcí a lesních správců. Mnohá místa se totiž v důsledku kalamity způsobené nedávnou vichřicí stala nebezpečnými. Hrozí zejména nebezpečí pádu zavěšených stromů a větví, k němuž může dojít i bez zjevných příčin. "Ke značným polomům došlo zejména v katastrálním území Horní Žďár. Zasaženy byly především porosty nad tak zvanou Jižní jámou, která se nachází vpravo nad silnicí Ostrov - Jáchymov," varoval Tomáš Čepelák z odboru životního prostředí ostrovské radnice. Důrazně doporučuje se takovým lokalitám vyhnout, než budou následky kalamity odstraněny.
O zákazu vstupu do lesa uvažují v Loketských městských lesích. Podle ředitele Jaroslava Hlavsy je nejprve nutné celou věc projednat se Státní správou lesů. "Při polomech v rozsahu, jaký máme, předpokládám ale vydání zákazu," upřesnil Hlavsa. Problematičtější je situace v lesích okolo Horní Blatné. Zdejší Lesní správa Horní Blatná je rozlohou největší v republice. "Vydat zákaz na ploše 27 tisíc hektarů dost dobře nejde. Navíc tam, kde je nejvíce polomů, nemusí jít nutně o nejnebezpečnější místa," uvedl zástupce lesního správce v Horní Blatné Jiří Štěch. Podle něj je třeba být daleko opatrnější, zcela se vyhýbat místům, kde se zpracovávají polomy a místům s nakloněnými vyvrácenými stromy. "Když je strom vyvrácený a opřený o další, je to podobně nebezpečná situace, jako když zůstane auto napůl viset nad propastí. Nikdo neví, kde je přesně těžiště, a jak málo stačí k tomu, aby strom spadl," dodal Štěch.
Formu doporučení k opatrnosti volí také ředitel Lázeňských lesů Karlovy Vary Evžen Krejčí. V lesích obklopujících bezprostředně lázeňské město došlo spíše k řadě menších polomů roztroušených na řadě míst. "Vydávat zákaz vstupu by vzhledem k tomu nemělo valný smysl. Doporučuji ale, aby se lidé vyhýbali vývratům a nakloněným stromům a nelezli pod ně ani ze zvědavosti. Nelze odhadnout, kdy a jak se takový strom může uvolnit," upozornil Krejčí.Jiná je podle něj situace v lesích za Starou Rolí a v okolí Odeře, které rovněž spadají pod Lázeňské lesy. "Cesty se nám podařilo uvolnit. Když lidé narazí na místa, kde se zrovna pracuje, je lépe se jim vyhnout," doplnil Krejčí.
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)