Do Krušných hor se vrací smrk

Stav ovzduší se na Mostecku a Chomutovsku podle slov Čeňka Melcra, správce Lesní správy Litvínov Lesů ČR, tak zlepšil, že lze bez obav do krušnohorských lesů znovu vysazovat smrk ztepilý.

Uvedl, že lesáci se tak nyní snaží vrátit nejen jehličnany, ale i další původní dřeviny tam, kde v důsledku imisí před časem odumřely a byly nahrazeny náhradními porosty, složenými převážně z bříz.

"V osmdesátých až devadesátých letech tady bylo vysazování smrků zcela zakázáno," uvedl litvínovský lesní správce s tím, že se rovněž postupně obnovují přestárlé a místy již rozpadající se bukové porosty. Vysazování smíšených porostů přitom označil za finančně mnohem náročnější než vysazování jen smrkových lesů.

"Rozdíl zalesnění na jeden hektar může činit až sto padesát tisíc korun," uvedl Melcr a poznamenal, že listnaté dřeviny je třeba chránit před místy přemnoženou zvěří drahými oplocenkami. "Oblast Litvínovska je specifická i svým znečištěním, způsobeným průmyslovou činností člověka, tudíž ne každý strom se ujal.

Ztráty z prvního zalesnění před čtyřmi lety v této oblasti jsou až čtvrtinové," dodal. V souvislosti se stavem porostů vzpomněl na záhadné odumírání bříz na Chomutovsku a Mostecku před dvěma lety (Blesk informoval). Melcr uvedl, že oficiální zjištění záhadu neobjasnilo. "Působilo tady zřejmě více činitelů. Břízy pocházely z nížinných oblastí a neodolaly krutější zimě v letech 1995 až 96 a později odumřely. Ani to ale příliš nevadí, protože neměly žádné hospodářské využití," dodal Melcr.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info