Další les je hrubě vydrancován!
20.03.2002 | Noviny Chrudimska
Lesy Chrudimska řídnou vinou nepovolené těžby dřeva. Nemilosrdní "drvoštěpové" za sebou nechávají spoušť - nezastaví je ani státem chráněná přírodní rezervace.
V krátké době vyšetřuje policie již druhý případ drancování lesního porostu v okrese. Pod Bučinou směrem na Prachovice kdosi pokácel stromy na dvou hektarech.
Místo objevil při pochůzce odborný lesní hospodář, který okamžitě informoval policii a Referát životního prostředí Okresního úřadu v Chrudimi. Stalo se to dva týdny poté, co v Českých Lhoticích ležících v přírodní rezervaci Krkaňka neznámí muži bezohledně srazili k zemi sto kubíků bukového dřeva.
"Do Vápenného Podola jsme vyjeli společně s policisty. Stromy ležely na zemi, byly neodvětvené a naházené na sobě. Stejně jako v Českých Lhoticích je nikdo z místa neodvezl. Nic se na stavu nezměnilo ani za pár dní, když jsme na místě vykonali namátkovou kontrolu," říká Jana Klapková z referátu životního prostředí "okresu". Úspěšné vyšetření případu drancování lesů by podle jejích slov referátu velice pomohlo, mohl by totiž s viníkem zahájit správní řízení a řádně ho potrestat.
"V tomto případě byl jednoznačně porušen lesní zákon, podle kterého se nesmí stromy bez oznámení a našeho stanoviska kácet. I když byly v mýtním věku, v lesním porostu vznikla holina větší než hektar, a to je nepřípustné," vysvětluje Jana Klapková.
Starosta Vápenného Podola Jan Motl je bezohledností neznámých "dřevorubců" rozhořčen.
"Je to hrozné, jak někdo může takto devastovat přírodu? Navíc to není jediný případ, stalo se to jen několik dní po Krkaňce," diví se starosta Motl.
Stále stejné jméno?
Referát životního prostředí nyní zjišťuje, čí je tříhektarový lesní pozemek ve Vápenném Podole, který podle všeho náhle změnil vlastníka. Podle našich informací totiž tento úsek patřil majiteli nedávno zdevastovaného lesa v Českých Lhoticích.
"Nyní čekáme na výpis z katastrálního úřadu, neboť došlo k prodeji pozemku. Jméno původního vlastníka je ale skutečně stejné, jako v nedávno poničené přírodní rezervaci Krkaňka," připustila Jana Klapková.
Převažují buky a smrky
To, jakým způsobem pozemky mění majitele, a kdo vlastně je viníkem nepovoleného kácení stromů v chrudimském okrese, šetří heřmanoměstecké policejní oddělení. To má k dispozici přesný výčet dřevin, které ve Vápenném Podole zahynuly.
"Jde o 236 metrů krychlových dřevní hmoty, přesně jsou to 204 stromy. Jednoznačně převažují buky, potom následují smrky, duby, břízy, modříny a osiky. Škoda dosud není vyčíslena, míra zavinění je předmětem dalšího šetření," uvádí tisková policejní mluvčí okresu Věra Hamáčková.
Další články v kategorii Lesnictví
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka (28.04.2025)