CO OVLIVŇUJE VITALITU DUBU NA STŘÍDAVĚ VLHKÝCH PŮDÁCH?
01.04.2002 | Lesnická práce
Od poloviny osmdesátých let se dramaticky zhoršil zdravotní stav dubových porostů. Příčiny se snaží vyzkoumat početné skupiny odborníků. Dosavadní výsledky jejich prací vedou k závěru, že jde o komplexní chorobu, jejíž průběh mohou na různých stanovištích významně ovlivnit rozdílné faktory. Výzkum probíhá mj. na střídavě vlhkých a vysýchavých půdách a zhoršení zdravotního stavu se v tomto případě vysvětlovalo škodlivým vlivem přísušků. Ty se však dostaví jen občasně (podobně jako řada jiných dosud zkoumaných faktorů), a proto je žádoucí zkoumat také trvalé vlivy, které mohou bránit regeneraci dočasně oslabených dubů. Protože výzkumníci zjistili u odumřelých dubů degeneraci kořenů ve zhutnělé povrchové vrstvě půdy, založili k podrobnějšímu objasnění této otázky v rámci výzkumného projektu "Diferenční diagnostika příčin odumírání dubu” metodicky náročný výzkum vztahů mezi provzdušením půdy, prokořeněním a vitalitou dubu. Realizuje se na výzkumných plochách bádensko-würtenberského výzkumného ústavu, a to v 38 porostech dubu zimního, letního a směsi obou druhů. Pracovní hypotéza vychází z předpokladu, že zhutnělá povrchová vrstva půdy může bránit dýchání kořenů, tj. výměně kyslíku a CO2. Kořeny se pak nemohou normálně vyvíjet a nestačí zásobovat nadzemní část stromů vodou a živinami.
Výsledkem výzkumu bylo zjištění, že je provzdušení půdy, vyjádřené koeficientem difuze plynů mezi půdou a atmosférou, mnohem příznivější u zdravých dubových porostů oproti oslabeným porostům, a že to odpovídá hustotě jemných kořínků v povrchové vrstvě půdy (až do hloubky mezi 70 a 80 cm).
Dub byl dosud považován za jednu z dřevin, které jsou vhodné pro zalesnění střídavě vlhkých a vysychavých půd. Výzkum svědčí o tom, že to nemusí platit obecně. Ke snížení vzdušnosti těchto půd může navíc přispět zvýšení jejich kyselosti a pojíždění těžkými mechanizačními prostředky. Další výzkum těchto otázek je aktuální.
AFZ - Der Wald 25/2001, Čk
Lesnická práce č. 4/2002
Další články v kategorii Lesnictví
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka (28.04.2025)