Chyba v zákoně komplikuje vydávání lesů
11.04.2003 | Hospodářské noviny
Po více než deseti letech, kdy se starají členové Lesního sdružení ve Velké nad Veličkou o asi sto dvacet pět hektarů lesa, jim nyní hrozí, že o majetek získaný v restituci přijdou. V zákoně o půdě, který vydávání lesů umožnil, je totiž chyba.
Podle původního zákona o půdě přijatého v roce 1991 se totiž lesy mohly vracet jenom fyzickým osobám. V novelách z následujících dvou let ale v jednom z paragrafů už patří mezi restituenty také lesní družstva. Poslanci však zapomněli doplnit další paragraf tohoto zákona, který stanoví okruh oprávněných osob, právě o lesní družstva.
"Současný stav neprovázanosti dvou paragrafů v zákoně tak neumožňuje restituovat majetek lesních družstev. A to jenom umocňuje pocit křivdy u osob, kterým byla restituce jejich majetku právně přiznána přijetím novely, avšak fakticky znemožněna opomenutím nezbytnosti úpravy jednoho paragrafu tohoto zákona," uvedl senátor Josef Vaculík z Uherského Hradiště, na kterého se zástupci družstev obrátili.
"Šlo o neúmyslnou chybu, ale velmi nám zkomplikovala život. O les se staráme, není to kdovíjak výnosná záležitost, chtěli jsme jej v dobrém stavu předat dětem. Teď se bojíme, že o něj přijdeme," uvedla jednatelka Lesního sdružení ve Velké nad Veličkou Anna Bobčíková. Chybu v zákoně potvrdil také Krajský soud v Brně, podle kterého nejde podle tohoto zákona lesy družstvům vracet.
Pozemkové úřady na Hodonínsku a Uherskohradišťsku ale lesy přes nejednoznačný výklad zákona tamním družstvům vrátily do užívání. Družstvo ve Velké nad Veličkou přitom po státním podniku Lesy České republiky chtělo náhradu za špatnou údržbu lesa ve výši asi čtyři sta tisíc korun. "Kdybychom nechtěli vypořádat svoje vztahy se státním podnikem, tak bychom asi nyní asi nemuseli řešit tyto problémy. Ostatní družstva v okolí totiž nic podobného nechtěly a nyní jim už vypršela promlčecí doba, kdy mohly být vyzváni k tomu, aby lesy vrátily," řekla Bobčíková.
Lesy České republiky nyní sdružení z Velké nad Veličkou vyzvaly, aby lesy vrátilo zpět státu s tím, že na ně nemá nárok. Pokud tak členové sdružení neudělají, podají Lesy trestní oznámení.
Navíc hrozí žaloba o určení vlastnictví. V katastru nemovitostí je totiž jako vlastník už od roku 1933 zapsáno Lesní sdružení z Velké nad Veličkou. "V katastru nikdy nebyl majetek přepsán na stát a to ani roce 1959, kdy jsme museli užívání lesa předat zemědělskému družstvu. Věříme, že se situace vyřeší," dodala Bobčíková.
Problém nemůže vyřešit ani další novela zákona o půdě, která už byla připravena. Termíny dané tímto zákonem pro vydávání majetků totiž vypršely a nejde je uplatňovat zpětně. "Řešením je tak přijetí nového zákona. Ten by se týkal jak lesních družstev, tak lesních a pasteveckých družstev, která působila na severu Moravy a lesy zpět nedostala. Snad se proto najde dost vůle," uvedl senátor Vaculík. Problémem lesních družstev se bude zabývat také ministerstvo zemědělství.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)