Ceny vytěženého dřeva zatím neovlivňuje kůrovec
17.06.2004 | Silvarium
Na trhu by neměl být přetlak v nabídce vytěženého dřeva, zvláště bude- li chladnější léto. Tento předpoklad vyslovil včera Leopold Černý, ředitel Lesů města Brna. Přitom ještě před třemi měsíci hrozil opak. Důvod? Zatím se naštěstí neprojevuje negativní vliv kůrovce, jak hrozily původní katastrofické předpovědi. Pokud by mu lesníci nedokázali čelit, museli by zvýšit těžbu a pochopitelně by tím začaly při jeho nadbytku klesat ceny dřeva. Lesní společnosti by pak měly ztráty v hospodaření a scházely by investice na obnovu lesa.
Ředitel Černý přitom vychází z poznatků ve smíšených lesích, které obhospodařuje společnost. Ta se stará o 8200 hektarů pozemků, přitom produkční lesy mají výměru podle výroční zprávy společnosti za loňský rok 5961 hektarů. Městská firma má ve správě největší plochu lesů v majetku obcí v rámci ČR. Okolí Brna pak může být určitým vzorkem, jak se bude vyvíjet nabídka a poptávka v rámci celého státu. Kvůli kůrovci se loni musel v Česku vytěžit jeden milion metrů krychlových dřeva, což bylo meziročně šestkrát více. Viníkem bylo extrémně suché léto, které poskytuje ideální podmínky pro řádění brouka. Ten přezimoval v lesích v podstatně zvýšené míře než bývá obvyklé."Kůrovec se dokáže vyrovnat i s velkými mrazy, takže ani zima ho nezabrzdí,"podotkl Černý.
Potom čeká na příznivé podmínky pro rojení. To znamená na sucho a teplo. První menší rojení kůrovce začalo již na přelomu dubna a května a nová generace založená těmito jedinci by mohla vylétnout začátkem července. Po celý květen však díky chladnému a deštivému počasí kůrovec nelétal. Přibližně na půl milionu korun přijde letos společnost Lesy města Brna ochrana proti kůrovci. "Investice se vyplatily, protože jsme první generaci brouka zvládli,"řekl Černý. Umístili hlouběji do porostů lapáky, tedy pokácené, ale chemicky ošetřené stromy. Kvůli účinnosti musí být minimálně patnáct a maximálně pětadvacet metrů od stěny lesa. Stejně se používají feromonové lapače, kde se musí zhruba třikrát do roka vyměnit jejich náplň. Působí na principu, že chemikálie je obdobná té, kterou vylučuje sameček při lákání samiček. V přírodě přitom jeden sameček kůrovce mívá ve své rodině i tři samičky.
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)