Znečištěné jsou hlavně malé zdroje pitné vody
01.12.1999 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 1.12.1999
Znecištené jsou hlavne malé zdroje pitné vody
Špatnou vodu muže mít každý, ríká hygienik
Decín - Na tri stovky zdroju pitné vody pro hromadné zásobování musí letos zkontrolovat decínští hygienici. Od zacátku cervence odebírají týdne šest vzorku a v soucasné dobe už zpracovali polovinu všech vytipovaných zdroju. Mesícne vydávají i nekolik zákazu používat vodu jako pitnou. "Velké zdroje, z nichž je voda ješte upravována vetšinou prubežnou chlorací, jsou v porádku. Horší je to s malými zdroji, zejména se studnami, které byt zásobují vetší okruh obyvatel, nejsou zajišteny tak, jak by mely být," uvedl reditel decínské hygienické stanice Rudolf Stupák. Do studní mohou prosakovat nejruznejší látky, a proto mezi závadami nejcasteji prevažuje mikrobiologické znehodnocení vody ze samotných sten nebo z nejbližšího okolí studny. V takovém prípade zakazují hygienici vodu používat a narídí nezbytné úpravy okolí zdroje. "Nechci ríkat, kdo konkrétne mel špatnou vodu, nerad bych nekoho poškodil, stát se to totiž muže každému, nemusí o tom ani vedet," uvedl vcera Stupák. Dodal, že ti, jejichž rozbor vody nevyhovuje normám, narízení hygieniku vetšinou respektují a závady se snaží ihned odstranit. S nekvalitní vodou se na Decínsku potýká napríklad obec Merboltice. Voda je sice z podzemního zdroje, ten je ale mezi poli a mohou se do nej dostat mikroorganismy z hnojení. Merboltictí mohou vodu používat jen díky tomu, že starostka Hana Kucerová den co den sedá na motorku, jede k nekolik kilometru vzdálenému vodojemu a lije do nej desinfekcní prostredky. Obec totiž nemá peníze na automatický dávkovac. "O tom, že chlorování je úcinné, svedcí skutecnost, že naposledy odebrané vzorky mely nulové hodnoty baktérií a živých organismu," pochvalovala si starostka. Decínsko má v porovnání s ostatními okresy a kraji republiky dostatek kvalitních zdroju vody pro hromadné zásobování. Vetšina z nich je totiž podzemních. O pomerne kvalitní vode svedcí i to, že se v okrese neobjevila už nekolik let žádná epidemie ze závadné vody.
(kl)
Další články v kategorii Ekologie
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)
- Greenpeace vyzývá k zavedení zálohování PET lahví ještě do podzimních voleb (16.04.2025)
- Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy (16.04.2025)