Zákon o odpadech blíž k normám EU
23.11.2000 | Hospodářské noviny
Výrobci a dovozci budou muset počítat s náklady i na druhotné zpracování surovin
Ke zlepšení životního prostředí přispěje uzavření nevyhovujících skládek a zákon o odpadovém hospodářství a recyklačním fondu.
Schválením zákona o odpadech se Slovensko dostalo o krok vpřed v plnění jednotlivých kapitol potřebných pro vstup do EU. Podle jeho předkladatele ministra životního prostředí Lászla Miklóse polovina kritiky resortu ve zprávě Evropské komise se týkala právě absence této právní normy. Návrh zákona ze čtyř pětin tvoří normy převzaté z evropské legislativy a v platnost by měl vstoupit 1. března příštího roku. Přináší důležitou změnu v pohledu na původce odpadu, mezi které nově zařazuje i občany. Přitom obcím zvyšuje pravomoci při prosazování separovaného sběru i ukládáním pokut v rozmezí pěti až dvaceti tisíc korun.
Objem odpadů každoročně narůstá a celé Slovensko ho produkuje kolem 20 miliónů tun, což zakládá environmentální nebezpečí do budoucnosti. Proto součástí návrhu je i vznik recyklačního fondu a fondu na rekultivaci skládek. Do recyklačního fondu mají od září příštího roku přispívat výrobci, případně dovozci takových odpadů, které se dají v SR recyklovat. Patří k nim mj. papír a sklo. Nejvyšší poplatek 5000 Sk za auto postihne jejich výrobce a dovozce.
Na splnění technických podmínek na provoz skládek podle zákona dostali jejich majitelé tříletý odklad do začátku letošního srpna. Od tohoto termínu jich 159 muselo ukončit svou činnost a nyní je na Slovensku v provozu 141 vyhovujících skládek odpadů a dalších 60 je ve výstavbě. V zájmu toho, aby nevznikaly divoké skládky, se dohodli zástupci ministerstva životního prostředí, Sdružení měst a obcí s provozovateli funkčních skládek o zachování dosavadních cen na dobu tří let. Průměrné ceny za zneškodňování komunálního odpadu na skládkách se zvláštními podmínkami se zvyšují.
Na Slovensku nastane situace podobná jako v západních státech, kde se na nákladech na životní prostředí podílí privátní, průmyslová, podniková i komunální sféra. Odhadovaná částka 115 miliard Sk na environmentální investice spojené se vstupem do EU bude podle ministra Miklóse určitě vyšší.
Další články v kategorii Ekologie
- Invazní sršeň nemá přirozeného nepřítele. Pomoci musí člověk (06.05.2025)
- Intersucho: Na třetině území jsou tři nejhorší stupně půdního sucha (06.05.2025)
- Další část modernizace pražské ústřední čistírny vod začne příští rok (05.05.2025)
- Sněhové pole Mapa republiky v Krkonoších letos odtává nebývale rychle (05.05.2025)
- S.A.B. Aerospace dokončuje v Brně konstrukci družice k výzkumu klimatických změn (04.05.2025)
- Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie (02.05.2025)
- Koním Převalského na pražských Dívčích hradech se narodila dvě mláďata (02.05.2025)
- Zoo Liberec poskytla útočiště státem zabavenému tygru ussurijskému (30.04.2025)
- Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí (30.04.2025)
- Trumpova vláda ukončila spolupráci s autory vládní studie o změně klimatu (30.04.2025)