Za vyčištění Labe platíme miliardy
25.05.2001 | Hospodářské noviny
Cena za vodné a stočné začne zřejmě už letos výrazně stoupat
Stanislav Šetina
Poslední velký znečišťovatel středního toku Labe definitivně zmizel. Děčín včera zprovoznil čistírnu odpadních vod a na ní navazující kanalizační sběrač. Investorem akce byla Severočeská vodárenská společnost Teplice (SVS), která na stavbu vodohospodářského díla použila 541 miliónů korun. Ekologické dílo podpořila 179 milióny Kč Evropská unie prostřednictvím fondu Phare CBC a dalšími 90 milióny Kč německé Spolkové ministerstvo životního prostředí.
Právě severní sousedé v minulosti kritizovali vysoké znečištění Labe opouštějící v Hřensku Českou republiku. SVS, která je druhým největším vlastníkem vodní infrastruktury v zemi, zdůvodňovala svůj dluh hříchy z minulosti. Plošné řešení problému však s ohledem na mimořádně vysoké investiční náklady nepřipadaly v úvahu a proto SVS zvolila systém postupného řešení. Průměrná roční výše investic společnosti dosahuje 700 mil. Kč, přičemž největší objem prostředků vkládá právě do čistění odpadních vod. »Jsme už na dosah standardům v zemích Evropské unie,« poznamenal předseda představenstva SVS Ivo Sušický.
Vlastníci i provozovatelé vodárenské sítě se shodují na tom, že finanční zátěž investic musí z části nést i odběratele. Vodovody a kanalizace sice patří mezi odvětví s přirozeným monopolem; Ministerstvo financí však ceny za jejich produkty věcně usměrňuje. Vodárenské společnosti mohly do tvorby cen zahrnout veškeré ekonomicky oprávněné náklady, přiměřený zisk a daň.
Ještě letos se však zřejmě dočkáme zásadní cenové úpravy. Vodárenské společnosti budou podle nového zákona platit nejen za odběr povrchové vody, ale nyní i podzemní. V některých regionech tvoří většinu zdrojů právě podzemní zdroje. Odběratelé tedy mohou očekávat v průměru i patnáctiprocentní zdražení. Další navýšení přinese i takzvaná vícesložková cena. Ta má svou analogii u ostatních síťových odvětví.
Předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) Miroslav Kyncl našemu listu řekl, že odběratelé budou platit nejen za každou novou přípojku, ale fixním tarifem by se měli podílet i na poskytované službě. Součástí nové tvorby ceny bude i nadále objem odebrané a případně odkanalizované vody. »Je to mnohem spravedlivější systém, který zvýhodní střední odběratele na úkor odběratelů z rekreačních objektů a zahrádkářů,« dodal Kyncl.
Další články v kategorii Ekologie
- Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů (15.05.2025)
- MŽP má připraveno pro obce v plánovaném Národním parku Křivoklátsko 100 milionů korun (15.05.2025)
- Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu (14.05.2025)
- Obce oceněné Zelenou stuhou si mezi sebou rozdělí 33 milionů korun na zlepšení životního prostředí (14.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)
- Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna (12.05.2025)
- Invazní sršeň nemá přirozeného nepřítele. Pomoci musí člověk (06.05.2025)
- Intersucho: Na třetině území jsou tři nejhorší stupně půdního sucha (06.05.2025)
- Další část modernizace pražské ústřední čistírny vod začne příští rok (05.05.2025)
- Sněhové pole Mapa republiky v Krkonoších letos odtává nebývale rychle (05.05.2025)