Vodní zákon má dvě varianty
24.02.2000 | Zemědělec
Agrární deník (Agroweb) 24.2.2000
Vodní zákon má dve varianty
Dve verze návrhu vodního zákona, jedna s kompetencemi podrízenými ministerstvu životního prostredí (MŽP), druhá naopak s kompetencemi ve veci vodního hospodárství plne na ministerstvu zemedelství (MZe), to je výsledek dlouholetého sporu mezi obema rezorty.
Podle ministra zemedelství Jana Fencla vyplývá skutecnost, že MZe je ústredním orgánem státní správy ve vodním hospodárství, z kompetencního zákona. Tento zákon urcuje MŽP jako ústrední orgán státní správy pro ochranu prirozené akumulace vod, vodních zdroju a jakosti povrchových a podzemních vod. Fencl soudí, že "úlohou MŽP by melo být ochranovat vodu jako složku životního prostredí a vodu vázaných ekosystému. K tomu by melo vytváret prípustné limity a rámce regulace vodohospodárských cinností a hospodarení s vodou. Dále by melo mít v pusobnosti kontrolní cinnosti pri nakládání s vodami a úcinné nástroje postihu ze zákona neprípustných vodohospodárských aktivit poškozujících vodu. MZe by naproti tomu melo vykonávat funkci ústredního orgánu státní správy ve vecech vodního hospodárství." Jak Fencl ujistil, zámerem MZe není získat nové kompetence oproti soucasnému kompetencnímu zákonu a MZe ani neusiluje o prevod nekterých financních zdroju, které jsou dnes príjmem Státního fondu životního prostredí, do své pusobnosti.
"To, že se neustále objevují úvahy, jak MŽP v jeho kompetencích zkrátit, je pro mne šokující. Pritom je to v podmínkách jednobarevné menšinové vlády, v jejímž volebním programu bylo jasne receno, že odebráním kompetencí našeho rezortu v územním plánu a ve vodním a lesním hospodárství došlo ke škodám," reagoval na snahy MZe ministr životního prostredí Miloš Kužvart. Zduraznil, že MŽP je podle platného zákona o státní správe ve vodním hospodárství ústredním vodohospodárským orgánem. "V ochrane životního prostredí je duležitý komplexní prístup. Voda je základní složkou životního prostredí, proto nelze oddelovat oblast nakládání s vodami od jejich ochrany. V EU se vodní politika pojímá jako nedílná soucást politiky životního prostredí. Podoba vodního zákona ve variante MŽP zohlednuje požadavky EU na zajištení integrované ochrany jakosti a množství povrchových a podzemních vod vcetne souvisejících ekosystému," uzavrel Kužvart.
Další články v kategorii Ekologie
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)