Vlk se po více než sto letech vrací na Znojemsko a do národního parku Podyjí
15.04.2025 | ceskenoviny.cz
Vlk obecný se po více než sto letech vrací na Znojemsko a do národního parku Podyjí. V lokalitě byl spatřen opakovaně v několika posledních letech a také v nedávné době. Správa parku o tom dnes informovala na svém webu.
Vlk obecný je největší psovitá šelma, která historicky obývala celé území České republiky. Spolu s rysem ostrovidem a medvědem hnědým patří k původním druhům místní fauny. V důsledku intenzivního pronásledování, odlesňování krajiny a rozšiřování lidských sídel byl vlk na přelomu 19. a 20. století na českém území vyhuben. V posledních letech se však díky přirozené migraci z okolních států, jako jsou Slovensko, Polsko a Německo, vlci opět vracejí do české krajiny.
Na Znojemsku a v Podyjí bylo v posledních několika letech podle správy zaznamenáno zhruba deset věrohodných pozorování vlků. "Jednotliví jedinci byli v nedávné době spatřeni jak přímo na území Národního parku Podyjí, tak i v jeho okolní volné krajině. Lze tedy předpokládat, že výskyt této šelmy bude v oblasti nadále častější," uvedla správa.
To, jestli se v Podyjí v budoucnu vytvoří trvalá smečka, nelze s jistotou říci. Vzhledem ke struktuře místní krajiny to podle správy ale není příliš pravděpodobné, avšak tuto možnost nelze zcela vyloučit.
Na jihu Moravy potvrdili ochránci přírody výskyt vlka v polovině ledna. Už delší dobu měli zprávy o jejich přítomnosti ve vojenském výcvikovém prostoru Březina na Vyškovsku. Od loňského podzimu přibylo také několik doložených pozorování z volné krajiny v okolí Vysočan a Žďárné na Blanensku. Skupinka tří vlků nedávno pobíhala v noci i Orlovicemi, které leží poblíž Vyškova. Zaznamenala je bezpečnostní kamera na jednom z rodinných domů.
Další články v kategorii Ekologie
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)
- Greenpeace vyzývá k zavedení zálohování PET lahví ještě do podzimních voleb (16.04.2025)
- Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy (16.04.2025)