Více než tři čtvrtiny nádrží jsou zasaženy sinicemi
20.07.2000 | České noviny
Cyanobakterie neboli sinice se za posledních 30 let staly převládajícími rostlinnými organismy ve vodních nádržích České republiky a stále jich přibývá. S tím souvisí i vzrůstající množství toxických látek obsažených v sinicích; právě produkce toxinů zásadně ovlivňuje vodárenské a rekreační využití nádrží. Vyplývá to z výsledků studie, které na dnešní tiskové konferenci oznámil jeden z jejích autorů a expert UNESCO pro tuto problematiku Blahoslav Maršálek.
V České republice se problematice toxických látek sinic věnují pracovníci oddělení experimentální fykologie a ekotoxikologie Botanického ústavu Akademie věd ČR a Sdružení Flos-aquae.
Z důvodu masového přemnožení sinic a vysoké produkce toxinů musely být loni uzavřeny v ČR tři vodárenské úpravny. Proti roku 1966, kdy dominovaly 66 procentům nádrží, se v roce 1999 sinice vyskytovaly v 83 procentech nádrží. Loni také již 87 procent populace sinic obsahovalo hepatotoxiny, které působí negativně na metabolismus jater.
Mezi další toxické látky obsažené v sinicích patří neurotoxiny a imunotoxiny, které mají negativní vliv na nervovou soustavu a odolnost organismu, embryotoxiny, které mohou ovlivnit vývoj plodu a jeho případné mentální a tělesné defekty, či dermatotoxiny, které způsobují vyrážky či puchýře.
Pro zlepšení kvality práce státní správy, hygienických stanic, podniků povodí a vodárenských společností organizuje Sdružení Flos-aquae semináře a školení pro zainteresované pracovníky. Pro veřejnost vydal Státní zdravotní ústav leták, ve kterém informuje o zdrojích planktonu, vzniku sinic a o jejich nebezpečí pro lidský organismus. Čtenář v něm najde i návod, jak poznat, zda voda, v níž se chce vykoupat, obsahuje sinice nebo řasy. Leták lze získat na hygienických stanicích, více informací pak na internetové adrese www.sinice.cz.
Další články v kategorii Ekologie
- Zoo Liberec poskytla útočiště státem zabavenému tygru ussurijskému (30.04.2025)
- Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí (30.04.2025)
- Trumpova vláda ukončila spolupráci s autory vládní studie o změně klimatu (30.04.2025)
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)