Velký záchyt tradiční čínské medicíny na Letišti Václava Havla Praha
29.11.2023 | Česká inspekce životního prostředí
Během měsíce října bylo na Letišti Václava Havla Praha inspektory České inspekce životního prostředí ve spolupráci s Celním úřadem Praha Ruzyně zabaveno celkem 1 634 přípravků tradiční asijské medicíny ve formě tablet a sáčků. Preparáty obsahovaly rostlinné a živočišné extrakty ohrožených druhů chráněných mezinárodní Úmluvou CITES, jejichž převoz přes hranice bez potřebných dokladů není legální.
Mezi zabavenými výrobky byly nejvíce zastoupené přípravky s obsahem rostlin druhů chrpovník lopuchový (Saussurea costus), zárazce pouštní (Cistanche deserticola) a orchidej vzpřímená (Bletilla striata). Jednotlivé části těchto rostlin se v tradiční asijské medicíně využívají pro zlepšení cirkulace krevního oběhu, podporu zažívání, k detoxikaci a k celkovému posílení organismu. „První jmenovaný druh je tak vzácný, že jakýkoli obchod s ním ohrožuje jeho přežití, požívá tedy nejpřísnější možné ochrany a je proto je zařazený do přílohy CITES I,“ vysvětlil Ondřej Peč, inspektor oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES.
Z živočišných produktů se jednalo např. o tzv. moschus, tedy pižmo, získávané ze semenných váčků jelínků rodu kabar (Moschus sp.), které se přidává do drahých parfémů a voňavek. Jediným způsobem získání této vzácné a ceněné látky je zabití dospělého samce. Rostoucí poptávka po moschusu a intenzivní lov způsobily rapidní pokles populace jelínka kabara. Jedná se o druh, který je nutno chránit usměrňováním dovozu a vývozu, aby nedošlo k jeho ohrožení vyhubením, proto je od roku 1979 zařazen do přílohy CITES II.
Co je Úmluva CITES?
Nekontrolovaný obchod s ohroženými druhy zvířat a rostlin může přispět k vyhubení těchto druhů v přírodě. Účelem mezinárodní Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (Úmluvy CITES) je proto ochrana ohrožených druhů pomocí regulace obchodu s nimi. Zvířata a rostliny chráněné Úmluvou CITES nemohou být převáženy přes hranice bez speciálního povolení.
CITES se vztahuje na více než 40 000 druhů živočichů a rostlin, chrání nejen živé organismy, ale i jejich části a výrobky z nich. Exemplářem CITES tedy může být i kabelka z krokodýla, boty z krajtí kůže, vycpanina, soška ze slonoviny či vzácného dřeva, úlomek korálu nebo právě také tradiční čínská medicína s obsahem chráněných zvířat či rostlin apod.
Další články v kategorii Ekologie
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)