V Botanické zahradě v Liberci rozkvetly vzácné orchideje, začínají i kamélie
03.01.2024 | ceskenoviny.cz
V Botanické zahradě v Liberci rozkvetly vzácné orchideje. Ve vitrínách je výběr pro znalce i raritní odrůdy. Kvést začínají také nejstarší kamélie v Evropě. Jsou až 250 let staré, řekl dnes ČTK zahradník Lukáš Koprnický.
Kvetoucí orchideje jsou tradičně největším lákadlem vánočního období liberecké zahrady. "Standardně během roku máme s nimi dvě vitríny, ale teď jsou tři. A sortiment měníme, aby tam byly neustále čerstvé květiny," uvedl Koprnický.
Liberecká zahrada má patrně největší sbírku orchidejí v zemi, jež čítá přes 1500 druhů. Ve vitrínách jich mohou návštěvníci vidět několik desítek, aktuálně jsou tam ty nejhezčí z orchidejí rodu Calanthe, jež rostou v jihovýchodní Asii. "Taková zajímavost je, že jsou bez listů a mají jenom květy," upozornil zahradník.
V dalších dvou vitrínách označených jako Výběr pro znalce a Nejlepší odrůdy a vybrané rarity jsou převážně rostliny, která mají mezinárodní ochranu nejvyššího stupně (CITES) a nelze s nimi běžně obchodovat. Podle Koprnického jsou navíc obtížně pěstovatelné. Pokud se to ale povede, mají krásné květy. "Některé kvetou třeba den, některé měsíc. Jsou z různých podmínek, některé rostou v pralese, některé v horách, některé v subtropech," dodal zahradník.
Mezi lákadla botanické zahrady na přelomu končícího a začínajícího roku patří i rozkvetlé kamélie. V pavilonu Květnice je i pět nejdéle pěstovaných kamélií v Evropě. "Začaly už kvést a pokvetou až do jara," uvedl Koprnický. Za prohlídku ale podle něj stojí i další části zahrady. "Teď kvetou i aloe, to jsou rostliny z Madagaskaru, z Afriky. A ještě expozice Austrálie krásně kvete," dodal. Liberecká zahrada je nejstarší botanickou zahradou v zemi, vznikla v roce 1895. Ve sbírkách má přes 8000 exotických rostlin, ročně ji navštíví kolem 60.000 lidí.
Další články v kategorii Ekologie
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)