Unipetrol postaví závod na bioetanol

Na rekultivovaných důlních výsypkách se má pěstovat obilí pro potřeby rafinérie

Investice za 2,6 miliardy korun může přinést na severu Čech přes tisíc nových pracovních míst.

Vít Smrčka

Praha, 14.11. 2000

Bioetanol vyráběný z obili pro potřeby rafinérského průmyslu má být produkován v novém závodě, který by měl vyrůst v sousedství sídla v Litvínově. „Tento projekt považujeme za jednu z klíčových cest pro využití obnovitelných zdrojů surovin," řekl Tomáš Zikmund, mluvčí petrochemického holdingu Unipetrol, který do projektu hodlá investovat 2,6 miliardy korun. Bioetanol má být používán v České rafinérské při výrobě benzínu, kde nahradí dováženou syntetickou složku MTBE.

Ješstě tento týden seznámí v Mostě představitelé investora se svými záměry veřejnost. Očekávají pozitivní reakce, protože výroba bioetanolu by mohla přinést na sever Čech více než tisíc nových pracovních míst a být mj. příkladem využití rekultivovaných ploch po důlní těžbě k zemědělským účelům. Pro výrobu 70 tisíc tun bioetanolu se na 60 tisících hektarech půdy bude muset vyprodukovat 240 tisíc tun obilí. „Zemědělci kromě jistého odbytiště pro svou produkci získají z výroby lihu přibližně 85 tisíc tun kvalitního krmiva pro hospodářská zvířata," dodal Zikmund.

Rovněž nezávislí odborníci hodnotí kladně zamýšlenou investici, která může vést k náhradě dovážené syntetické složky surovinou vyráběnou z obnovitelných zdrojů, což by kromě ekonomických přínosů pozitivně ovlivnilo i životní prostředí. „Nejdále jsou ve využití bioetanolu v Brazílii a ostatních jihoamerických státech, kde jej používají přímo jako alternativní palivo pro pohon aut. Jinde většinou slouží jako ekologické aditivum do benzínu," říká k tomu Petr Hlobil z Centra pro dopravu a energetiku. „Je to jedna z cest, jak využít zemědělskou nadprodukci, podobně se řepka používá k výrobě bionafty," dodává. „Je to projekt v trendech Evropské unie na využití obnovitelných zdrojů a odpadů," hodnotí záměry Unipetrolu Bohumil Sulek z firmy DHV ČR.

Unipetrol se rozhodl pro využití obnovitelného zdroje suroviny, přestože dovážený metanol byl téměř o polovinu levnější. „Pomůžeme českému zemědělství," připomněl mluvčí České rafinérské Jaroslav Růžek jeden z důležitých přínosů investice. Projekt podpořilo Ministerstvo financí, které udělilo Unipetrolu výjimku při nakládání s lihem a daňově jej zvýhodnilo. Technologicky by podle Růžka neměla záměna komponentů pro výrobu benzínu přinést nějaký problém, protože ČeR si záměnu již vyzkoušela.

Celý komplex nového závodu by měl být v Litvínově postaven do roku 2003. V příštím roce se má začít s výstavbou lihovaru v hodnotě poloviny zamýšlené investice. Na výrobu bioetanolu naváže výstavba spalovny odpadů doplněná o výrobu páry a elektrické energie. Následovat budou objekty pro zpracování komunálního odpadu a technologie k recyklaci vytříděných druhotných surovin a kompostárna. Komplex výrobních jednotek uzavře reaktorová skládka, v niž se organický odpad přemění na energeticky využitelný bioplyn. Způsob financování projektu mluvčí Unipetrolu neupřesnil, podobně jako návratnost investice.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info