To, jak velký bude soupeř křídlatky, není ještě jasné
15.05.2000 | Děčínský deník
To, jak velký bude souper krídlatky, není ješte jasné
INVAZNÍ ROSTLINY / Správa CHKO Labské pískovce ceká na peníze z ministerstva
DECÍNSKO - To, jak letos dopadne plánovaný boj s krídlatkou japonskou, není ješte v soucasné dobe zcela jasné. Záležet bude na tom, jak velkou financní cástku dostane Chránená krajinná oblast Labské pískovce od ministerstva životního prostredí.
Podle Petra Bauera, botanika CHKO Labské pískovce, je žádost na ministerstvo už poslaná a nyní se ceká na vyjádrení. Správa CHKO, za úcelem likvidace invazivních druhu rostlin, mezi které krídlatka patrí, svolala již pred casem jednání, kde se sešli lesáci z Rumburka a Decína, povodí Labe a Ohre a CHKO Ceské stredohorí a rozdelili si nejvíce postižené lokality. Na nich by se mely provést sanacní práce, které by podle slov Petra Bauera mely vést když ne k likvidaci krídlatky, tak alespon ke stabilizaci jejího rustu a rozširování.
Devadesát procent lokalit, kde se krídlatka japonská vyskytuje nejvíce, je na pozemcích Lesu Ceské republiky a povodí Labe a Ohre. Z mest a obcí je na tom nejhure Decín a po nem okolí Ceské Kamenice. "To, jak rychle se podarí krídlatku do budoucna zvládnout, záleží také na vlastnících postižených pozemku," vysvetluje Petr Bauer a dodává, že není vždy dobré používat všude na hubení herbicid, ale mnohé zmuže také kosení. O to by se meli postarat práve vlastníci pozemku.
Velkoplošná chránená území nepokrývají zase tolik území Ceské republiky, takže by se podle Správy CHKO Labské pískovce meli do boje s invazními druhy rostlin zapojit také jednotlivé okresní úrady, ale to je zatím, jak se zdá, hudba budoucnosti.
Nejduležitejším letošním výsledkem v boji s krídlatkou není podle Bauera samotná likvidace, ale to, že se za tímto úcelem sjednotily ruzné instituce a dohodly se na vzájemné spolupráci.
DAVID HLINKA
Další články v kategorii Ekologie
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)