Tisa se vylila z břehů a stále stoupá
11.04.2000 | Hospodářské noviny
Tisa se vylila z brehu a stále stoupá
Pod vodou se ocitly tisíce hektaru pudy, stovky lidí musely být evakuovány
Ochranné práce si denne vyžádají 100 miliónu forintu. V pohotovost byly uvedeny i ozbrojené složky.
Zatímco madarská vláda vcera jednala v Budapešti o pomoci oblastem postiženým povodnemi, na severovýchode zeme tisíce civilistu a 800 radových vojáku se 101 težkými mechanismy a obojživelnými vozidly pomáhaly zvyšovat a zpevnovat hráze podél toku reky Tisa. Ta vcera prekonala všechny doposud namerené rekordy. Tretí, nejvyšší stupen povodnové aktivity pretrvává také na rekách Kraszna, Tarna a Zagyva. Ochranné práce, které se každý den vyžádají asi 100 miliónu forintu, probíhají na úseku 2820 kilometru podél toku rek. Kvuli záplavám se na mimorádné schuzi sešla madarská vláda již v sobotu vecer, kdy premiér Orbán vyhlásil v ohrožených oblastech mimorádný stav. Tato situace umožnuje úradum operativne uvolnovat potrebné financní zdroje na boj proti povodním.
Jak uvedl madarský ministr dopravy, telekomunikací a vodního hospodárství Kálmán Katona, který byl jmenován zvláštním komisarem pro rešení krizové situace, nejvetší problém nyní predstavuje nedostatecná výška protipovodnových hrází v délce 332 kilometru.
Kvuli záplavám muselo být evakuováno 99 lidí, zejména z ohrožených oblastí mest Sárospatak, Szegi, Olaszliszka, Bodrogolaszi a Sárazsadány. V pohotovost byly uvedeny již i madarské ozbrojené síly, které jsou operativne nasazovány tam, kde je to zapotrebí.
Situace je složitá i v severozápadních cástech Rumunska, kde již prišli o život ctyri lidé. Prezident Emil Constantinescu svolal na dnešek zasedání Nejvyšší rady obrany. Podle vcerejších odpoledních zpráv se pod vodou ocitlo pres 60 000 hektaru pudy, 158 kilometru silnic a cástecne je zaplavena i rada vesnic. Ze svých poškozených domu bylo dosud vystehováno na 600 lidí. Postiženou oblast vcera navštívil také ministr obrany Sorin Frunzaverde. Podle ministrovy mluvcí vláda zvažuje, že požádá o materiální pomoc clenské zeme Severoatlantické aliance.
Budapešt (hyk, ctk, sita)
Další články v kategorii Ekologie
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)