Těžaři tvrdí, že za únik kyanidu nemohou
17.02.2000 | Lidové noviny
LN 17.2.2000
Težari tvrdí, že za únik kyanidu nemohou
Zatímco ryby a ptáci na Dunaji hynou, postižené státy žádají Rumunsko o odškodnení.
BELEHRAD/BUDAPEŠT Australská spolecnost Esmeralda, která s rumunským státem vlastní zlatý dul v Baia Mare, z jehož nádrže unikl 30. ledna kyanid, tvrdí, že o prímé vazbe mezi dolem a znecištením rek neexistují dukazy. Tým australských odborníku spolecnosti dorazil do Baia Mare až vcera. Ocekává se, že výsledky své analýzy zverejní koncem týdne. Akcie této firmy však již byly staženy z burzy v Sydney. Rumunský stát odmítl požadavky Madarska a Srbska, aby vyplatil odškodnení za znicené toky Tisy a Dunaje. Oba státy hodlají Bukurešt žalovat u mezinárodního soudu. Madarsko a Rumunsko jako kandidáti na vstup do Evropské unie dostanou financní pomoc na odstranení následku katastrofy, zatímco Srbsko, které podléhá ekonomickým sankcím, nikoli. Komisarka EU pro životní prostredí Margot Wallströmová má dnes postižené oblasti navštívit.
Rumuni se snaží kyanid neutralizovat
Rumunští odborníci nyní sypou do reky Somes, z níž se jed dostal do Tisy a do Dunaje, velké množství chlornanu sodného, který neutralizuje kyanid. Aktuální koncentrace kyanidu v rumunském prítoku Tisy je 0,19 miligramu na litr vody, což je 19krát více, než povoluje limit. V precházejících dnech byla údajne zjištena koncentrace až 0,33 miligramu na litr. Rumunská vláda vcera zakázala používat vodu z Dunaje. Pres Madarsko a Srbsko se kontaminovaná voda vcera opet dostala na rumunské území a znecistila vodní nádrž Železná vrata. Dunaj tvorí více než osmisetkilometrovou hranici mezi Bulharskem a Rumunskem a jeho delta u Cerného more je považována za jednu z nejvetších evropských prírodních rezervací. Jugoslávské ministerstvo zemedelství, lesu a vod vcera oznámilo, že analýzy vod Tisy odhalily prítomnost težkých kovu v této rece. "Mrtvé ryby pokrývají hladiny rek. Na 400 000 ptáku, kterí v zime hnízdí na jugoslávské cásti Dunaje, je ohroženo," konstatoval vcera známý jugoslávský ekolog Radoje Lauševic. Podle jeho slov existuje reálná hrozba, že po pruniku kyanidu do spodních vod bude kontaminován celý tamní potravinový retezec.
me
Další články v kategorii Ekologie
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)
- Greenpeace vyzývá k zavedení zálohování PET lahví ještě do podzimních voleb (16.04.2025)
- Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy (16.04.2025)