Szolnok voda nezaskočila
19.04.2000 | Mladá fronta Dnes
Szolnok voda nezaskocila
Szolnok, Madarsko (Od našeho spolupracovníka) - Povoden na rece Tise vcera vrcholila v osmdesátitisícovém Szolnoku. Ten však nepripomínal mesto ocekávající katastrofu. Ulice byly v poledne plné lidí a mesto budilo dojem v poklidu plynoucího každodenního života. "Je to klamný dojem, Szolnok je normálne mnohem veselejším mestem, ted je tady cítit napetí," odporuje primátor Szolnoku Ferenc Szalay. Podle nej je však dobré, že nikdo nepropadá panice. "Hráze se podarilo navršit tak, aby stacily zvýšené hladine reky. Ted je naším hlavním úkolem neustále je hlídat." Vrchol puvodní hráze již zmizel pod hladinou vody, kterou zadržují docasné hráze navršené ve dvou až trech liniích na vrcholu hlavní hráze a v prostoru za ní. Sloupec vody byl vcera vysoký deset metru a ctyricet centimetru. To prekonává všechna historická maxima. Tak vysoká hladina reky potrvá podle odborníku v Szolnoku dva až tri dny a pak nastane pomalý odliv. To pak bude podle odborníku vubec nejkritictejší období, kdy promácené hráze nejspíše povolí. Péter Csáky je jedním z dobrovolníku, kterí již po nekolik dnu bez prestání plní pytle pískem na nejohroženejším míste, ve ctvrti Kerváros. Práve tady se v noci na úterý hráz pohnula, podarilo se ji však za pomoci nekolika set dobrovolníku stabilizovat a utesnit. "Trochu me štvou lidé, kterí nás mají za atrakci, chodí si nás fotit a prekážejí, místo aby pomohli," ríká unavený mladík. Szolnocanum pomáhá ve meste tisícovka vojáku, kterí na hrázi pracují za podpory sedmi helikoptér a nekolika obojživelných vojenských transportéru. Z celého Madarska pricházejí nejen dobrovolníci, ale i nejruznejší nabídky pomoci. Nejzajímavejším prípadem je asi tri sta hus, jež nabídlo zemedelské družstvo Bábolna. Tyto husy budou i vzhledem k blížícím se velikonocním svátkum upeceny a rozdány lidem a vojákum pracujícím na hrázích. Kritictejší než v pripraveném Szolnoku je situace ve vesnicích severne od mesta. Tady hladina reky již opadává, ale hráze jsou pod velkým náporem. "Muže se každou chvíli protrhnout," ríká zahorklým hlasem místostarosta vesnice Nagyrév István Kiss, který tráví na hrázi i s ostatními vesnicany již desátý den a noc. Lidé nechtejí pres výzvy k evakuaci opustit svá obydlí a bariéry zpevnují. Do vcerejšího vecera se žádná neprotrhla.
PETR MORVAY
Další články v kategorii Ekologie
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)