Sršeň je mírumilovný tvor, zato vosy okamžitě útočí
14.08.2000 | Berounský deník
NEBEZPEČÍ / Několikrát každý týden vyjíždějí hasiči do různých míst okresu, aby odstranili nežádoucí nájemníky z říše hmyzu, jejichž bodnutí jsou velmi bolestivá.
Vosí hnízdo na půdě nebo v podkroví rodinného domku či chaty dovede velmi znepříjemnit život místním obyvatelům. Tento hmyz tedy oprávněně není u lidí oblíbený. Stejně jsou na tom sršni a včely, pokud jejich roj sedne na nevhodné místo. Likvidací vos a šršňů bychom se neměli zabývat sami, protože to může být nebezpečné, ale pozvat profesionální hasiče, kteří na to mají vybavení. "Postupujeme podle toho, zda je hnízdo v uzavřeném prostoru nebo venku,"sdělil nám tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Beroun Jiří Zachariáš a pokračoval: "Ve čtvrtek jsme likvidovali tři sršní hnízda. Jedno bylo na půdě objektu ve Zdicích, další v Lážovicích a v Hýskově. Hasiči si na takový zásah oblečou Sunit obleky a kukly, aby je hmyz nepoštípal. V uzavřených prostorách používáme vysavač a stáhneme je do zásobníku nebo je omámíme chloroformem a shrneme do pytle. Venku například na včelí roj používáme vodní mlhu. Včelám pak zmoknou křídla a nemohou odletět. Včelař si je lehce odchytí do rojáčku." Tento způsob se dá použít i u dalších dvou druhů blanokřídlého hmyzu, proti němuž hasiči zasahují každý rok několikrát. "Letos určitě častěji než v minulém roce," zamyslel se Jiří Zachariáš. "Vždyť jen sršně jsme už likvidovali sedmnáctkrát, na vosy a včely jsme vyjeli patnáckrát. Mám pocit, že se letos tento hmyz přemnožil." Podle jeho zkušeností prý se sršni vyskytují nejčastěji v domech, vosy a včely spíš na ovocných keřích a stromech. Sám se zúčastnil podobného zásahu pouze jednou v Hořovicích, kde byly včely na keřích na dětském hřišti. "Tenkrát jsme na ně použili vysavač," doplnil informaci tiskový mluvčí. Zda opravdu došlo k přemnožení blanokřídlého hmyzu na Berounsku, jsme se zeptali odborníka z Agentury ochrany přírody v Praze Pavla Špryňara, který pracuje také na Chráněné krajinné oblasti Český kras. "Suché a velmi teplé jaro vývoji hmyzu přálo, ale nemyslím, že došlo k nějakém enormnímu přemnožení. Vždyť létu se říká, že je obdobím vos, sarančat a ploštic. Vidíte je prostě všude,"konstatoval entomolog a upozornil na nebezpečnou útočnost vos. "Sršni jsou naopak mírumilovní tvorové," tvrdil Pavel Špryňar. Potvrzují to i jeho vlastní zkušenosti. "Sršni mě ještě nikdy nebodli, zato vosy mnohokrát." Z hlediska ochrany přírody jsou sršní hnízda zajímavá i dalšími obyvateli, kterými mohou být například i vzácní drapčíci sršní.
Další články v kategorii Ekologie
- Zoo Liberec poskytla útočiště státem zabavenému tygru ussurijskému (30.04.2025)
- Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí (30.04.2025)
- Trumpova vláda ukončila spolupráci s autory vládní studie o změně klimatu (30.04.2025)
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)