Spor o vodohospodářství trvá
14.07.2000 | Hospodářské noviny
Největším odběratelem a znečišťovatelem vod zároveň je zemědělství
Není možné, aby resort, který dotuje zemědělství a má zájem na jeho zisku, měl zároveň povolovat odběr vody pro jeho potřebu, tvrdí náměstek ministra Kužvarta Josef Běle.
Prakticky od počátku činnosti vlády trvá spor jejích ministrů - zemědělství a životního prostředí Jana Fencla a Miloše Kužvarta - o působnost ve vodním hospodářství. Ani kabinet, který si již dvakrát vyslechl argumenty obou svých členů, nerozhodl jednoznačně ve prospěch jednoho či druhého. Jde přitom o konečnou podobu výkonu státní správy ve vodohospodářství, tj. o nakládání s vodními zdroji a jejich ochranu. Na svém květnovém jednání se vláda přiklonila v oblasti vod k principu sdílených kompetencí. Ty by kromě dvou zmíněných resortů mělo mít i ministerstvo dopravy a Ministerstvo zdravotnictví. MZe by přitom mělo být speciálním stavebním úřadem a mělo by mít na starosti správu vodních toků a působnost nad podniky vodovodů a kanalizací. MŽP bojuje o právo povolovat nakládání s vodami a o zachování kompetencí na úseku ochrany před povodněmi.
Ministerstvo zemědělství v dosavadním průběhu sporu trvalo na tom, že hospodářské kompetence patří jemu a MŽP je ústředním orgánem pro ochranu vodních zdrojů a jakosti vod. "Některá vystoupení představitelů MŽP jsou zjevně přípravou na převzetí rozhodujících kompetencí ve vodohospodářství," řekl v dubnu Fencl. Vzápětí však sám vytvořil post náměstka ministra pro vodní hospodářství.
Nakládání s vodami je podle MŽP činností hospodářskou a ta vždy bude v působnosti MZe, narozdíl od povolování takového nakládání, které má připadnout MŽP jako nezávislému úřadu. "MZe nám však ve svém návrhu zákona o vodách přiznává prakticky pouze kompetence k nakládání s vodami, které vyjdou z čističek odpadních vod," vysvětlil náměstek ministra životního prostředí Josef Běle s tím, že o nakládání s ostatními vodami včetně povolování jejich odběru chce rozhodovat Fenclovo ministerstvo. "Resort, který dotuje zemědělství, požaduje, aby zároveň mohl povolovat objem vody, který bude zemědělství odebírat. Bude tedy působit ve prospěch vod a jejich čistoty nebo ve prospěch zemědělství? Proto MŽP považuje tento spor za zásadní," dodal Běle.
Pokud by zvítězila varianta Ministerstva zemědělství, MŽP by nemohlo zajišťovat ochranu vod. "Integrovaná ochrana množství a jakosti vod požadovaná Evropskou unií si vyžaduje pravomoc vydávat povolení k jejímu nakládání," řekl ředitel legislativního odboru MŽP Petr Petržílek.
Další články v kategorii Ekologie
- Zoo Liberec poskytla útočiště státem zabavenému tygru ussurijskému (30.04.2025)
- Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí (30.04.2025)
- Trumpova vláda ukončila spolupráci s autory vládní studie o změně klimatu (30.04.2025)
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)