Smrt Tisy ohrožuje život celého kraje
17.02.2000 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 17.2.2000
Smrt Tisy ohrožuje život celého kraje
Szeged (Od našeho spolupracovníka) - Pod mesteckem Tokaj mlcky postává na brehu kyanidem usmrcené Tisy skupinka rybáru. "Cekají nás hubená léta," povzdychne si jeden z nich s pohledem upreným na reku. "Nezustaly tam žádné ryby, a i kdyby, kdo je koupí?" Tisa, která protéká nejtypictejšími oblastmi Madarska od Tokaje a legendární pustou Hortobágy se stády rohatého skotu, koní a pastevcu v širokých kloboucích, nesmela proto chybet na žádné turistické reklame na tuto zemi. Je také regulována v menší míre, než je tomu zvykem u rek na západe Evropy, mnohdy promenených ve vybetonovaná koryta. Tisa se vyznacuje spoustou zákrut, mrtvých ramen a romantických zákoutí. Díky této rozmanitosti žila v Tise ješte pred tremi týdny neuveritelná pestrost vodních živocichu vcetne desítek unikátních druhu. Byl to ráj turistu a rybáru, kyanid však zabil vše vcetne ras. "Hodnotu Tisy nelze financne vubec vyjádrit," ríká madarský ministr zahranicí János Martonyi. V okolí Tisy žije pres dve ste rodin, jejichž hlavní obživou je rybárství. Podél reky však bydlí tisíce dalších lidí existencne závislých na turistice spojené s rekou. Majitelé malých penzionu, rybích restaurací, pujcoven lodek nebo prodejen rybárských potreb. Pro kraj, který patrí v rámci Madarska mezi nejchudší, je ekologická katastrofa i sociální pohromou. Jedním z dusledku, který se už stacil projevit, je pokles cen nemovitostí v oblasti. Na rybích restauracích se už objevily cedule s nápisy "U nás varíme z jezerních ryb, zarucene bez kyanidu". "Postaráme se o tyto lidi," ríká na adresu rybáru predseda parlamentu János Áder. "Tato katastrofa je rozsáhlejší než známé znecištení Rýna v polovine osmdesátých let," shodují se odborníci. Dnešní stav Rýna je svetlem nadeje i pro Madarsko. "Nesmíme podcenit životní sílu reky," podotýká vládní zmocnenec János Gönczy.
PETR MORVAY
Další články v kategorii Ekologie
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)
- Greenpeace vyzývá k zavedení zálohování PET lahví ještě do podzimních voleb (16.04.2025)
- Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy (16.04.2025)