První kniha z Labských pískovců je jen začátkem
01.06.2000 | Děčínský deník
První kniha z Labských pískovcu je jen zacátkem
PRÍRODA / Po tesarících by mohli následovat treba mekkýši nebo ptáci
DECÍNSKO - Chránená krajinná oblast Labské pískovce spolecne ve spolupráci s Muzeem mesta Ústí nad Labem a Okresním úradem v Ústí nad Labem vydalo knihu s názvem Tesaríci v Labských pískovcích. Jde o publikaci, na které pracovali pracovníci CHKO LP ve spolupráci s dalšími dvaceti entomology celé dva roky.
Autori knihy, Pavel Benda a Václav Vysoký pri práci na knize dali dohromady nekolik entomologu z celého okresu Decín, kterí pred tím o sobe vubec nevedeli a založili entomologický klub pri Labských pískovcích. Podle Bendy, zoologa Národního parku Ceské Švýcarsko, se o území Labských pískovcu dríve moc nevedelo, proto zacala CHKO LP s podrobným monitoringem všeho živého, co zde roste a žije.
Pri pruzkumech se zjistilo, že v okrese jsou druhy tesaríku, o kterých se nepredpokládalo, že by zde vubec žili. Po shrnutí všech údaju se zámer vydat knihu prezentoval Okresnímu úradu v Ústí nad Labem, který každorocne na podobné úcely uvolnuje urcité množství financních prostredku. Úredníkum se nápad líbil, proto poskytli dotaci ve výši osmdesát tisíc korun.
Tesaríci v Labských pískovcích je první publikací, která podrobne zpracovává území Labských pískovcu a podle Pavla Bendy není rozhodne poslední. Pripravovat se budou i další. Mohlo by jít o mekkýše, ptáky nebo napríklad vážky. O tom ješte není pevne rozhodnuto.
Kniha není volne dostupná na trhu, ale lze ji sehnat na dvou místech v Ústí nad Labem, a to v muzeu a na okresním úradu. Dalším prodejním místem je Správa Národního parku Ceské Švýcarsko v Krásné Lípe.
Další články v kategorii Ekologie
- Klimatické změny proměňují i svět vážek v evropských rašeliništích. Studii publikovali vědci z Olomouce a Ostravy (29.04.2025)
- Česko je o krok blíž k energetické soběstačnosti. MŽP posílá 7 miliard do výroby elektřiny ze slunce i na její akumulaci (29.04.2025)
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)